Kaczynski chce Poľsko v EÚ, bude vraj vo všetkom ako západné krajiny

02.09.2018 20:22
Jaroslaw Kaczynski
Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski. Autor: ,

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski dnes vyhlásil, že chce, aby Poľsko zostalo v Európskej únii. Vďaka tomu sa podľa neho môže "vo všetkých ohľadoch" stať krajinou porovnateľnú so západnými štátmi.

Pri začatí kampane pred miestnymi voľbami plánovanými na 21. októbra ďalej Kaczyński podľa agentúry AP vyjadril želanie, aby verejnosť jeho stranu podporila aj v parlamentných voľbách v budúcom roku a v prezidentských voľbách v roku 2020.

PiS dúfa, že v októbrových voľbách konzervatívna strana upevní svoju moc, ktorú drží na vládnej úrovni od roku 2015 aj vďaka sľubom zlepšeniu životnej úrovne bežných Poliakov a boja proti zločinu a korupcii.

Poľská vláda sa pustila do kontroverznej reformy justície, kvôli ktorej má spory s Európskou úniou. Európska komisia teraz s Poľskom vedie konanie kvôli novele zákona o najvyššom súde. Podľa komisie je nezlučiteľná s právom EÚ, pretože oslabuje nezávislosť súdnictva, vrátane zásady neodvolateľnosti sudcov.

„Poliaci chcú byť v Európskej únii, pretože to je najkratšia cesta ako na európsku úroveň zvýšiť príjmy a tiež životnú úroveň,“ skonštatoval. Členstvo v únii, kam Poľsko patrí od roku 2004, podľa neho krajine prospieva po ekonomickej stránke a cieľom jeho strany je, aby „to bolo v Poľsku do 15 až 20 rokov rovnaké, ako na západ od našich hraníc, v každom ohľade“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#EÚ #Poľsko #Jaroslaw Kaczynski
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku