Jourová kritizovala udeľovanie "zlatých víz" bohatým mimo Únie

07.08.2018 10:27
Věra Jourová
Věra Jourová Autor: ,

Praktiky niektorých členských štátov Európskej únie udeľovať tzv. "zlaté víza" bohatým ľuďom žijúcim mimo Únie kritizovala česká eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová. Zároveň vyzvala členské krajiny EÚ, aby podnikli viac v záujme uistenia sa, že občianstvo nebude udeľované kriminálnikom.

Brusel namieta, že občianstvom by sa malo odmeňovať len v tých prípadoch, keď existuje skutočné prepojenie s danou krajinou. Rozhodnutie o udelení alebo neudelení je však záležitosťou jednotlivých členských krajín. Malta a Cyprus sú medzi štátmi, ktoré v súvislosti s otázkou vyvolali najväčšiu kritiku.

Jourová upozornila, že odmeňovanie občianstvom môže znamenať „závažné bezpečnostné riziko“, pretože sa ním priznávajú rôzne práva vrátane voľného pohybu po 28-člennej Únii.

„Niektoré krajiny musia urobiť viac pre to, aby občianstvom neboli odmeňovaní kriminálnici, ktorí chcú ohroziť bezpečnosť Európy, či podieľať sa na praní špinavých peňazí,“ podotkla Jourová, konkrétne však neoznačila žiadnych vinníkov. Českú eurokomisárku citoval nemecký denník Die Welt.

Jourová ďalej uviedla, že Európska komisia preskúma praktiky každej členskej krajiny v prípadoch udeľovania občianstva pre ľudí pochádzajúcich zo štátov mimo Únie. Zároveň dodala, že v súvislosti s touto otázkou predloží na jeseň správu a EÚ následne vydá nové prísnejšie pravidlá pre členské krajiny ohľadne garancií, že kandidáti na občianstvo neuškodia Únii.

#Európska únia #víza #Věra Jourová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku