Raab: Británia môže nezaplatiť 39 mil. libier za brexit, ak nebude dohoda o obchode

Spojené kráľovstvo by mohlo odmietnuť zaplatiť Bruselu tzv. účet za rozvod vo výške 39 miliárd libier (43,60 miliardy eur), ak nedosiahne obchodnú dohodu pred svojím odchodom z Európskej nie (EÚ). Uviedol to britský minister pre brexit Dominic Raab.

, 23.07.2018 13:43, aktualizované: 15:34
dominic raab Foto: ,
Nový minister pre brexit Dominic Raab.
debata (1)

Raab pre nedeľník Sunday Telegraph povedal, že podľa článku 50 Lisabonskej zmluvy musí existovať „podmienenosť“ medzi platbou pri výstupe a vytvorením nového vzťahu s EÚ.

V rozpore s Hammondom

Argumentoval, že článok 50 o odstúpení od zmluvy vyžaduje aj pokrok v otázke budúcich vzťahov. Tieto dva body sú prepojené a nemalo by sa stať, že jedna strana svoju časť dohody splní a druhá nie, prípadne bude postupovať pomaly, citoval ho Sunday Telegraph.

Jeho postoj je v rozpore so stanoviskom ministra financií Philipa Hammonda, ktorý v decembri minulého roka vyhlásil, že je pre neho nepredstaviteľné, aby si krajina ako Británia neplnila záväzky, ktoré predtým uznala za svoje. Pripomenul vtedy, že Londýn by tak nemohol byť dôveryhodným partnerom pre budúce medzinárodné dohody.

Raab tiež uviedol, že kritici sa mýlia, ak si myslia, že britská premiérka Theresa Mayová by nepripustila odchod z EÚ bez dohody, keby musela. Zároveň obvinil EÚ z „nezodpovedného“ zvyšovania tlaku na rokovaniach o brexite.

Medzitým jeho predchodca na poste ministra pre brexit David Davis pre nedeľník Sunday Express povedal, že premiérka potrebuje „začať odznova“ pokiaľ ide o plány na brexit.

Brexit bez dohody je podľa Hunta veľmi reálny

Veľká Británia by mohla odísť z Európskej únie bez dohody o budúcich vzťahoch s Bruselom v dôsledku tvrdého postoja, ktorý zaujali vyjednávači EÚ. Povedal to britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt. Po stretnutí so svojím nemeckým partnerom Heikom Maasom sa pred novinármi v Berlíne vyjadril, že „teraz existuje reálne riziko brexitu bez dohody nešťastnou náhodou“. „Myslím si, že je to preto, že mnoho ľudí v EÚ sa domnieva, že musia iba dostatočne dlho čakať a Británia ustúpi,“ povedal Hunt. „A to sa nestane,“ dodal šéf britskej diplomacie.

Významný počet zákonodarcov z Konzervatívnej strany britskej premiérky Theresy Mayovej uprednostňuje úplný odchod z EÚ, čiže takzvaný „tvrdý“ brexit, a nie „mäkšiu“ možnosť, ktorú Mayová navrhla. „Bez reálnej zmeny prístupu vyjednávačov EÚ teraz čelíme reálnemu riziku neuzavretia dohody nešťastnou náhodou. A to bude ekonomicky neuveriteľne náročné,“ povedal Hunt. „Pre Britániu to bude náročné, ale nakoniec nájdeme cestu nielen ekonomicky prežiť ale rozkvitať,“ vyhlásil. „Ale mojou ozajstnou obavou je, že to zmení postoje britskej verejnosti voči Európe na generáciu,“ poznamenal.

Nemecký minister zahraničia Heiko Maas povedal, že jeho krajina „nechce neriadený brexit. Chceme dohodu“. Pripustil však, že prinajmenšom v otázke írskych hraníc „budú nutné ďalšie rokovania pre dosiahnutie praktických riešení“. Maas sa odmietol vyjadriť k hrozbe zo strany britského hlavného vyjednávača pre brexit, že Londýn by mohol neuhradiť svoje záväzky voči EÚ v sume 39 mld. libier (GBP), ak Británia s EÚ nedosiahne obchodnú dohodu.

Mayová má slabú podporu

Najnovší prieskum You Gov pre The Sunday Times totiž ukázal, že len 16 % voličov sa domnieva, že Mayová vedie dobre rokovania o brexite, zatiaľ čo 34 % verí, že bývalý minister zahraničných vecí Boris Johnson robil lepšiu prácu.

Anketa tiež ukázala, že 38 % respondentov by volilo novú stranu, ktorá by sa zaviazala k brexitu, pričom 24 % je pripravených podporovať krajne pravicovú protiimigrantskú, protiislamskú stranu. A zároveň každý tretí volič (teda zhruba 33 % opýtaných) je pripravený podporiť novú centristickú stranu proti brexitu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #Veľká Británia #Brexit #Dominic Raab
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy