EÚ začne prístupové rokovania s Macedónskom a Albánskom o pár mesiacov

Členské štáty Európskej únie v zásade schválili otvorenie prístupových rozhovorov s Macedónskom a Albánskom.

26.06.2018 20:25
debata (2)

Obe krajiny však musia preukázať pokrok v reformách pred tým, ako sa budú môcť rozhovory začať koncom budúceho roka. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na diplomatické zdroje po utorkových rokovaniach ministrov členských štátov zodpovedných za záležitosti EÚ v Luxemburgu.

Začatím prístupových rokovaní chce Únia obe krajiny odmeniť za reformné úsilie a podnietiť ich k ďalšiemu progresu. Albánsko a Macedónsko urobili „pozoruhodné pokroky“, povedal štátny tajomník nemeckého ministerstva zahraničných vecí pre európske záležitosti Michael Roth.

Úlohu tu podľa neho zohrávajú aj bezpečnostnopo­litické a hospodárske záujmy EÚ v čase, keď sa Rusko, Čína a Turecko v balkánskych krajinách, ktoré nie sú členmi Únie, v súčasnosti výrazne snažia posilňovať svoj vplyv.

„My všetci musíme uznať, že mier, stabilita a demokracia na západnom Balkáne majú pre nás všetkých v Európskej únii nesmierny význam,“ povedal Roth.

Pokým sa však Albánsko a Macedónsko skutočne stanú členmi EÚ, uplynú zrejme ešte roky. Dôvodom sú okrem iného značné nedostatky v oblastiach ako právny štát, nezávislosť súdnictva a boj proti kriminalite. Či sú príslušné kritériá splnené, rozhodujú členské štáty v samostatných hlasovaniach, dodáva DPA.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #Albánsko #Macedónsko #prístupové rokovania
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy