EÚ začne prístupové rokovania s Macedónskom a Albánskom o pár mesiacov

26.06.2018 20:25

Členské štáty Európskej únie v zásade schválili otvorenie prístupových rozhovorov s Macedónskom a Albánskom.

Obe krajiny však musia preukázať pokrok v reformách pred tým, ako sa budú môcť rozhovory začať koncom budúceho roka. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na diplomatické zdroje po utorkových rokovaniach ministrov členských štátov zodpovedných za záležitosti EÚ v Luxemburgu.

Začatím prístupových rokovaní chce Únia obe krajiny odmeniť za reformné úsilie a podnietiť ich k ďalšiemu progresu. Albánsko a Macedónsko urobili „pozoruhodné pokroky“, povedal štátny tajomník nemeckého ministerstva zahraničných vecí pre európske záležitosti Michael Roth.

Úlohu tu podľa neho zohrávajú aj bezpečnostnopo­litické a hospodárske záujmy EÚ v čase, keď sa Rusko, Čína a Turecko v balkánskych krajinách, ktoré nie sú členmi Únie, v súčasnosti výrazne snažia posilňovať svoj vplyv.

„My všetci musíme uznať, že mier, stabilita a demokracia na západnom Balkáne majú pre nás všetkých v Európskej únii nesmierny význam,“ povedal Roth.

Pokým sa však Albánsko a Macedónsko skutočne stanú členmi EÚ, uplynú zrejme ešte roky. Dôvodom sú okrem iného značné nedostatky v oblastiach ako právny štát, nezávislosť súdnictva a boj proti kriminalite. Či sú príslušné kritériá splnené, rozhodujú členské štáty v samostatných hlasovaniach, dodáva DPA.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Európska únia #Albánsko #Macedónsko #prístupové rokovania
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku