Nový rozpočet EÚ sa musí prijať čo najskôr, upozorňuje Raši

18.06.2018 14:20

Nový rozpočet Európskej únie na roky 2021 až 2027 sa musí prijať čo najskôr, ešte pred eurovoľbami v roku 2019. Týmto opatrením sa má zabrániť opakovaniu situácie spred niekoľkých rokov, kedy pri schvaľovaní rozpočtu na roky 2014 až 2020 prišlo k omeškaniu a niektoré krajiny mohli čerpať európske prostriedky až s výrazným omeškaním.

Konštatoval to v pondelok na tlačovom brífingu podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši po spoločnom rokovaní s eurokomisárom pre rozpočet a ľudské zdroje Güntherom Oettingerom o návrhu nového rozpočtu Európskej únie po roku 2020.

Európska komisia aj členské štáty EÚ chcú schváliť rozpočet ešte pred eurovoľbami v roku 2019, inak by sa so schvaľovaním muselo čakať na nový Európsky parlament. „Nový rozpočet Európskej únie po roku 2020 musíme schváliť čo najskôr, aby sa neopakovala situácia spred niekoľkých rokov. Samozrejme, treba ešte vyriešiť niektoré otázky na európskej aj domácej scéne. Slovensko, ako aj iné členské štáty EÚ, si potrebuje stanoviť určité priority v najbližšom rozpočte EÚ. Menší obnos finančných prostriedkov pre Slovensko z únie, ktorý je zapríčinený brexitom, chceme kompenzovať z iných programov Európskej únie, ako je napríklad Horizon Europe,“ uviedol v pondelok Richard Raši.

Výrazný ekonomický progres Slovenska

Slovensko podľa eurokomisára pre rozpočet a ľudské zdroje Günthera Oettingera zaznamenalo za posledných 14 rokov výrazný ekonomický progres, keď sa z chvostu rebríčka EÚ priemeru HDP na obyvateľa postupne z 55 % prepracovalo na úroveň 80 %.

„Verím, že systematickými krokmi by mohlo Slovensko na konci roku 2027 dosiahnuť priemer EÚ. Slovenská republika si svojím prístupom zaslúži v EÚ uznanie. Pri mojom dnešnom rokovaní s pánom podpredsedom vlády SR Richardom Rašim som chcel pochopiť požiadavky, predstavy a ciele krajiny pri stanovovaní nového rozpočtu EÚ. Súhlasím, že nový rozpočet musíme prijať čo najskôr tak, aby obyvatelia EÚ pochopili význam a prínos európskej politiky,“ povedal Oettinger a dodal, že komisia chce priniesť rozpočet, ktorý bude prínosný a zrozumiteľný pre všetkých obyvateľov Európskej únie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Európska únia #richard raši #rozpočet EÚ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku