EÚ predĺžila sankcie proti Rusku o ďalší rok

Európska únia predĺžila v pondelok o ďalší rok sankcie, ktoré sú reakciou na anexiu Krymského polostrova a mesta Sevastopoľ Ruskom. Sankcie budú platiť do 23. júna 2019. Informovala o tom agentúra AP.

18.06.2018 12:10
Krym, Vladimir Putin Foto: ,
Na archívnej snímke bilboard s portrétom ruského prezidenta Vladimira Putina v Simferopole na Kryme.
debata (80)

EÚ vo svojom vyhlásení uvádza, že zostáva oddaná suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny a odsudzuje porušenie medzinárodného prá­va.

Sankcie majú platnosť do 23. júna 2019. EÚ nimi fyzickým i právnickým osobám z Únie zakazuje dovoz produkcie z Krymského polostrova a mesta Sevastopoľ. Zakázané je aj investovať tam či nakupovať nehnuteľnosti. Nie je dovolené, aby sa na Kryme či v Sevastopole zastavovali výletné lode – európske výletné lode môžu v krymských prístavoch kotviť len v prípade núdze.

Opatrenia tiež zakazujú vývoz niektorých tovarov a technológií, ktoré by sa dali použiť v oblasti dopravy, telekomunikácií alebo energetiky – najmä na ťažbu ropy, zemného plynu alebo nerastov.

Balík sankčných opatrení uvalených v roku 2014 sa každý rok predlžuje o rok. V júni 2017 ich predĺžili do 23. júna tohto roka.

Rozhodnutie Európskej únie nadobudne platnosť po zverejnení v oficiálnom vestníku EÚ.

80 debata chyba
Viac na túto tému: #anexia Krymu #sankcie EÚ #sankcie proti Rusku