Plynie to zo štatistiky, ktorú zverejnila Európska komisia. Pokračuje tak dlhodobý trend znižovania počtu úmrtí v dôsledku dopravných nehôd v EÚ – v roku 2016 ich bolo o 300 viac a v roku 2010 dokonca o 6 200 viac ako vlani.
Ako pred novinármi upozornila komisárka pre dopravu Violeta Bulcová, veľká časť tragických dopravných nehôd sa v EÚ neodohráva na diaľniciach, ale na vidieckych cestách. Vlani to bolo 55 percent, na mestá pripadalo 37 percent a na diaľnice len osem percent prípadov. Často umierajú tí menej chránení, vlani to boli v 21 percentách prípadov chodci a v 28 percentách motocyklisti a cyklisti.
Európske cesty ale napriek tomu zostávajú zďaleka najbezpečnejšími na svete: vlani bol priemer 49 smrteľných úrazov na milión obyvateľov. Najbezpečnejšie je na cestách vo Švédsku (25 úmrtí na milión ľudí), Británii (27), Holandsku (31) a Dánsku (32 úmrtí na milión obyvateľov).
Zďaleka najnebezpečnejšie sú cesty v Rumunsku a Bulharsku, v týchto krajinách ako jediných z EÚ presiahol počet zabitých na cestách vlani hodnotu 80 úmrtí na milión obyvateľov. V Bulharsku to bolo 96 a v Rumunsku 98 mŕtvych.
Ako , pripomenula komisárka Bulcová, chystá sa Európska komisia ešte do konca svojho mandátu prísť s niektorými návrhmi na ďalšie posilnenie bezpečnosti na cestách v EÚ.