Budeme mať rovnakú čokoládu ako Nemci? EK v stredu navrhne zákaz dvojitej kvality

V Európskej únii by nemalo byť naďalej možné ponúkať pod zhodným označením výrobky rôznej kvality. Európska komisia (EK) totiž chce túto stredu prísť s úpravou príslušnej smernice tak, aby jasne stanovila, že dvojitá kvalita produktov nie je v súlade s právom Únie. Firmám by dokonca za určitej situácie mohla kvôli veci hroziť vysoká pokuta.

09.04.2018 10:03
žena, nákup, potraviny Foto:
Ilustračné foto.
debata (13)

Na dvojakú kvalitu predovšetkým potravín, ale napríklad aj pracích práškov a ďalších drogistických výrobkov dlhodobo v EÚ upozorňuje Slovensko, Česká republika a ďalšie krajiny zo strednej a východnej časti bloku. Len nedávno sa krajinám podarilo na roky trvajúci problém obrátiť pozornosť najvyšších poschodí úniovej politiky. O tom, že podobná prax je na jednotnom úniovom trhu neprípustná, vlani v septembri hovoril v prejave v europarlamente aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Komisia však doteraz štáty nabádala, aby vec riešili lepším a systematickejším využívaním existujúcich pravidiel. V stredu má však – spolu s ďalšími bodmi širšieho balíka úprav európskych spotrebiteľských pravidiel – schváliť aj novelu smernice o nekalých obchodných praktikách. Po novom v nej bude uvedené, že ponúkať tovar, ktorý je označený zhodne ako inde v EÚ, ale má výrazne odlišné zloženie alebo charakteristiku, je zavádzajúca obchodná praktika, a teda nie je v súlade s pravidlami EÚ.

Budú lietať pokuty

Súčasťou noviniek, ktoré bude mať v stredu na stole Európska komisia, sú tiež sankcie za porušenie úniového spotrebiteľského práva. Úrady členských krajín by tak mali dostať možnosť koordinovane pokutovať prehrešky. Ak sa vec dotkne viacerých členských štátov, počíta pritom návrh s pokutou až štyri percentá ročného obratu v každej príslušnej krajine. Štáty potom môžu dať ešte aj ďalšie pokuty podľa svojich národných pravidiel.

Komisia tiež teraz spracováva metodiku, ktorú by sa mali riadiť úrady pri vykonávaní potrebných kontrol a potravinárskych testov. K dispozícii by mala byť ešte tento mesiac. Pod pojmom dvojaká kvalita potravín sa často rozumie napríklad používanie náhrad mäsa vo východných štátoch EÚ pri výrobkoch, v ktorých je na západe EÚ mäso obsiahnuté. Podobne je tomu u menších podielov ovocia napríklad v jogurtoch.

Česko vlani vykonalo niekoľko testovaní kvality potravín. Z posledného vyšetrovania vyšlo, že z 21 testovaných detských výživ, krmív pre domáce zvieratá a privátnych výrobkov obchodných reťazcov predávaných v podobnom obale v Nemecku, Rakúsku, Česku, na slovenskom av Maďarsku, ich bolo rovnakých sedem. Tri výrobky boli mierne odlišné, 11 ich bolo iných.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #dvojitá kvalita potravín