EÚ venuje 50 miliónov eur pre zraniteľné skupiny na území Líbye

Európska komisia (EK) odsúhlasila v pondelok nový program finančnej pomoci v hodnote 50 miliónov eur určený na zlepšenie životných podmienok zraniteľných skupín v kľúčových oblastiach Líbye. Program bol prijatý v rámci Núdzového trustového fondu EÚ pre Afriku.

12.03.2018 16:42
debata

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová upozornila, že EK v posledných rokoch úzko spolupracuje s ústrednými a miestnymi líbyjskými orgánmi, s občianskou spoločnosťou a so všetkými aktérmi, ktorí môžu priniesť krajine mier a stabilitu.

Finančná pomoc má byť prínosom pre migrantov a utečencov na území Líbye, vnútorne vysídlené osoby, navrátilcov, ako aj hostiteľské komunity. Nový program pomoci vypracovali eurokomisia a Taliansko.

Jeho cieľom je podporiť miestne samosprávy, a to najmä v tých obciach, ktoré sú najviac postihnuté migračnými tokmi, a zaistiť prístup k základným a sociálnym službám pre zraniteľných ľudí v oblasti zdravotníctva, vzdelávania, zabezpečenia pitnej vody a hygieny.

Program realizovaný spolu s Talianskom, Rozvojovým programom OSN (UNDP) a Detským fondom OSN (UNICEF) bude zahŕňať 24 líbyjských lokalít, ktoré následne zabezpečia širšie a vyvážené pokrytie základných potrieb pre ľudí v núdzi v celej krajine.

debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Európska komisia #finančná pomoc #Lýbia