Európska komisia verí, že sa Talianom podarí zostaviť stabilnú vládu

05.03.2018 15:06
Dombrovskis, schinas
Hovorca exekutívy EÚ Margaritis Schinas (vpravo) a viceprezident EK Valdis Dombrovskis počas konferencie v Bruseli. Autor: ,

Európska komisia (EK) je presvedčená o možnosti vytvoriť "stabilnú vládu" v Taliansku. Uviedol to v pondelok počas stretnutia s novinármi v Bruseli hovorca exekutívy EÚ Margaritis Schinas.

Schinas upozornil, že eurokomisia sa zatiaľ nebude vyjadrovať k výsledkom talianskych volieb, keďže oficiálne výsledky ešte neboli oznámené. „Máme však dôveru v schopnosť prezidenta Sergia Mattarellu uľahčiť vytvorenie stabilnej vlády v Taliansku,“ spresnil hlavný hovorca EK.

Nedeľňajšie parlamentné voľby znamenajú pre Taliansko politickú neistotu s historickým úspechom protisystémových, euroskeptických a extrémne pravicových síl. „Zostaňte pokojní a pokračujte“, odpovedal Schinas na otázky novinárov, či výsledky týchto volieb budú mať nepriaznivý vplyv na finančné trhy.

Tlačová agentúra Belga v tejto súvislosti pripomenula, že predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa krátko pred voľbami v Taliansku preriekol, že EÚ sa musí „pripraviť na najhorší scenár“, keď Taliani nebudú mať funkčnú vládu, čo sa odzrkadlí aj na finančných trhoch. Neskôr spresnil, že došlo k nepochopeniu jeho slov, a dodal, že exekutíva EÚ verí, že Taliansko bude mať funkčnú vládu aj po voľbách.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

0 debata debata
Viac na túto tému: #Taliansko #Európska komisia #Európska únia #talianske voľby