Fico: Slovensko ani V4 myšlienku lídrov volebných kandidátok nepodporia

Slovensko a ani Vyšehradská štvorka (V4) ako celok nepodporujú myšlienku lídrov volebných kandidátok, z ktorých by mal vzísť nástupca súčasného predsedu Európskej komisie (EK) Jeana-Clauda Junckera. Uviedol to v piatok v Bruseli predseda vlády SR Robert Fico po pracovnom stretnutí krajín V4, ktoré sa konalo krátko pred začiatkom neformálneho summitu EÚ.

23.02.2018 14:34
debata (1)

„Ja nemám vôbec dôvod podporovať myšlienku takzvaného kandidáta politickej strany, pretože šéfom Komisie musí byť človek, ktorý bude spolupracovať so všetkými premiérmi a prezidentmi v rámci Európskej rady a asi nie je celkom správne, že si ho potom vyberie nejaká politická skupina a potom ho ponúka takejto zostave,“ povedal Fico

„Veľmi správne povedali premiéri a prezidenti – chceme mať viac vplyvu pri výbere predsedu Európskej komisie,“ konštatoval predseda slovenskej vlády, pričom narážal na štvrtkové stretnutie predsedov vlád a prezidentov iniciovaného belgickým premiérom.

Fico chce do súboja o pozície v Európskej komisii znovu nasadiť Šefčoviča

Slovensko chce do súboja o posty v Európskej komisii (EK) znovu postaviť jej súčasného podpredsedu Maroša Šefčoviča. Informoval o tom predseda vlády SR Robert Fico počas jeho piatkovej pracovnej cesty na summit EÚ v Bruseli. Reagoval tak na špekulácie o Šefčovičovej možnej kandidatúre na prezidenta SR.

„Pokiaľ ide o Slovensko, my chceme do súboja o významné pozície v Komisii nasadiť opäť Maroša Šefčoviča, pretože je to človek, ktorý preukázal úžasné schopnosti,“ povedal Fico.

„Prezidentské voľby sú až niekedy v marci budúceho roka a prelínajú sa s voľbami do Európskeho parlamentu. A ja si myslím, že v prípade Maroša Šefčoviča – ktorý by inak bol veľmi dobrým kandidátom na prezidenta – by som veľmi privítal, ak by využil všetky schopnosti, ktoré nabral v tomto prostredí, a zabojoval za Slovensko,“ priblížil premiér. Zdôraznil však, že v tomto období, rok pred voľbami, nemôže nič garantovať.

Premiér zároveň potvrdil, že počet členov kolégia EK by sa zmeniť nemal. „Naďalej platí, že Komisia bude mať toľko členov, koľko je členských štátov EÚ,“ spresnil a dodal, že najmä malé krajiny EÚ „sa nemusia obávať straty vplyvu v tomto významnom orgáne“.

Jean-Claude Juncker bol v roku 2014 vymenovaný do funkcie ako líder volebnej kandidátky Európskej ľudovej strany, ktorá získala najviac hlasov vo voľbách do EP. Európska komisia je tejto metóde naklonená. Časť zástupcov Európskej rady však vidí v tomto systéme priveľa straníckej politiky a chcú sa vrátiť k pôvodnej voľbe šéfa EK z vlastných radov.

Na neformálnom zasadnutí Európskej rady za účasti šéfov štátov a vlád 27 členských krajín EÚ sa budú podľa Fica rozoberať inštitucionálne a rozpočtové otázky vzhľadom na dopady odchodu Spojeného kráľovstva z Únie.

Jednou z tém, o ktorých budú politici diskutovať, je zloženie Európskeho parlamentu po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. V tejto súvislosti sa budú zaoberať pobrexitové zníženie počtu poslaneckých kresiel v EP zo 751 na 705.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #V4 #Jean-Claude Juncker