EÚ odsúdila mrzačenie ženských pohlavných orgánov

EÚ chce raz a navždy skoncovať s praktikami na mrzačenie ženských pohlavných orgánov. Uviedli to v pondelok viacerí členovia Európskej komisie (EK) pri príležitosti Medzinárodného dňa nulovej tolerancie voči mrzačeniu ženských pohlavných orgánov.

05.02.2018 14:28
ministri obrany, Federica Mogheriniová Foto:
Federica Mogheriniová.
debata (12)

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, komisár pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn, komisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica a komisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Vera Jourová v spoločnom vyhlásení opätovne potvrdili pevné odhodlanie EÚ vykoreniť mrzačenie ženských pohlavných orgánov.

„Potvrdzujeme, že sme pevne odhodlaní skoncovať s touto praktikou, ktorá je bolestivá, traumatizujúca a má dlhodobé zdravotné následky. Ide o zvyklosť, ktorá sa takmer vždy praktizuje na deťoch. Predstavuje extrémnu formu diskriminácie voči ženám a dievčatám…,“ uvádza sa v ich vyhlásení.

Tejto praktike je vo svete stále vystavených 200 miliónov dievčat a do roku 2030 k nim môže pribudnúť ďalších 200 miliónov.

Komisári sú znepokojení, že k mrzačeniu ženských pohlavných orgánov dochádza aj v Európe. Exekutíva EÚ preto pracuje na eliminácii tejto praktiky formou školení, ktoré poskytuje sudcom, azylovým pracovníkom a lekárom prichádzajúcim do kontaktu s ohrozenými dievčatami.

„Mrzačenie ženských pohlavných orgánov je trestným činom vo všetkých členských štátoch EÚ a vo väčšine z nich hrozí každej osobe, ktorá vycestuje s dievčaťom mimo EÚ, aby ho podrobila tejto ohavnej zvyklosti, trestné stíhanie. Obetiam týchto praktík poskytuje EÚ vysokú úroveň ochrany,“ uvádza sa vo vyhlásení.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #OSN #ženy #vyhlásenie #orgány