Blíži sa koniec striedania letného a zimného času? Hlasovať sa bude vo štvrtok v EP

04.02.2018 08:43
hodiny, polnoc, obed, čas
"Striedanie času je prežitok z minulosti, ktorý treba zrušiť,“ pripomenul predseda právneho výboru (JURI) Pavel Svoboda, ktorý vedie iniciatívu za zrušenie striedania letného a zimného času. Autor:

Podľa nedávneho výskumu deviatich európskych univerzít zmena času spôsobuje zdravotné problémy u približne 20 percent Európanov.

Európsky parlament bude vo štvrtok 8. februára hlasovať o návrhu uznesenia, ktoré požaduje zrušenie striedania letného a zimného času. Ako informovala Anna Záborská (KDH, EPP), návrh pripomína, že podľa najnovších vedeckých štúdií striedanie času, ktoré sa vykonáva dvakrát za rok, nemá žiadne pozitívne účinky na ekonomiku. Naopak, posúvanie hodinových ručičiek škodí ľudskému zdraviu, poľnohospodárstvu a spôsobuje viac dopravných nehôd. Ak poslanci budúci týždeň schvália predložený návrh uznesenia, zvýšia tým politický tlak na Európsku komisiu, aby navrhla novelu smernice, ktorá by zrušila striedanie času v celej EÚ.

„Už v roku 2015 sme vytvorili pracovnú skupinu poslancov, ktorá sa venuje tejto téme. Minulý rok sme zorganizovali aj odbornú konferenciu pre kolegov v parlamente a pre zástupcov verejnosti. Záver bol jednoznačný: striedanie času je prežitok z minulosti, ktorý treba zrušiť,“ pripomenul predseda právneho výboru (JURI) Pavel Svoboda, ktorý vedie iniciatívu za zrušenie striedania letného a zimného času.

Podľa nedávneho výskumu deviatich európskych univerzít zmena času spôsobuje zdravotné problémy u približne 20 percent Európanov. Patria k nim predovšetkým únava, ospalosť a dezorientácia, poruchy trávenia, migrény a depresie, výnimočne aj infarkty. Neprirodzená zmena spánkového rytmu však môže pôsobiť aj ako spúšťač geneticky podmienených chorôb, ako sú obezita či cukrovka. Veľké ťažkosti zažívajú ľudia postihnutí autizmom.

„Odhady priamych a nepriamych nákladov len na zdravotné následky každoročnej zmeny času v členských štátoch EÚ sa vyšplhali až na 131 miliárd eur. To je takmer toľko, ako ročný rozpočet na fungovanie európskych inštitúcií“, zdôraznila slovenská europoslankyňa Anna Záborská. Záborská sa na pôde Európskeho parlamentu tejto téme dlhodobo venuje.

#EP #zmena času
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk