Štáty EÚ sa dohodli, že Británii ponúknu 21-mesačné prechodné obdobie

29.01.2018 16:25
Michel Barnier
Európsky hlavný vyjednávač pre brexit Michel Barnier na pondelňajšom stretnutí, kde sa krajiny únie dohodli na dĺžke prechodného obdobia, ktoré ponúknu Británii po brexite. Autor: ,

Dvadsaťsedem krajín Európskej únie sa dohodlo, že po odchode Británie z bloku v marci budúceho roka ponúknu krajine prechodné obdobie v dĺžke 21 mesiacov, teda do 31. decembra 2020. V Británii má podľa predstáv Bruselu počas neho platiť právo Únie, vrátane jurisdikcie európskeho súdu.

Británia však ako štát mimo EÚ už nebude mať zastúpenie v jej inštitúciách a jej rozhodovacom procese.

Prijatie rokovacích smerníc, o ktorých podobe v minulých týždňoch rokovali diplomati, dalo Európskej komisii a jej vyjednávačovi Michelovi Barnierovi mandát začať s britskou stranou o prechodnom období rokovať.

„Dvadsaťsedmička dnes prijala text veľmi rýchlo a dúfame, že dohoda so Spojeným kráľovstvom v tejto záležitosti bude tiež rýchla,“ uviedla bulharská ministerka zahraničia Jekaterina Gečevová-Zacharievová. Podľa Barnierovej zástupkyne Sabine Weyandovej trvala dohoda na texte „iba dve minúty“.

Posun rozhovorov medzi EÚ a Britániou do druhej fázy, teda k budúcim vzťahom a prechodnému obdobiu, ktoré si želá Londýn, potvrdil decembrový summit EÚ. Počas tohto obdobia by mali podľa predstáv zvyšných 27 krajín EÚ zostať v platnosti napríklad existujúce úniové pravidlá voľného pohybu osôb a ďalšie slobody spojené s jednotným úniovým trhom.

#Veľká Británia #prechodné obdobie #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk