Štáty EÚ sa zhodli na smernici o energii z obnoviteľných zdrojov

19.12.2017 08:21

Členské krajiny Európskej únie v pondelok večer našli zhodu v otázke smernice o podpore elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.

V tlačovej správe to uviedla Rada EÚ. Celoeurópsky záväzný cieľ mať v roku 2030 najmenej 27 percent energie z obnoviteľných zdrojov zostal po mnohohodinovom rokovaní bez zmeny, v doprave je tento cieľ na hodnote 14 percent s tým, že tri percentá majú byť pokročilé biopalivá.

Pozícia členským štátom umožňuje začať rokovať s Európskym parlamentom o konečnom znení smernice.

Europarlament pritom už v októbri oznámil, že základný cieľ by podľa jeho názoru mal byť na úrovni 35 percent.

Súčasťou dohody je aj cieľ jedného percenta pokročilých biopalív v doprave v roku 2025, ktorý je „na trase“ k očakávaným trom percentám o päť rokov neskôr. Návrh podporuje elektrická autá i železničnú dopravu, uviedla Rada EÚ.

Istotu pre investorov by malo znamenať pokračovanie súčasného sedempercentneho stropu na biopalivá prvej generácie. Ak sa členský štát rozhodne pre nižšiu hranicu, bude si môcť znížiť celkový cieľ pre obnoviteľné zdroje v doprave.

Smernica tiež objasňuje pravidlá týkajúce sa emisií skleníkových plynov, ktoré súvisia s biopalivami či biomasou.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#EÚ #Európska únia #obnoviteľné zdroje #elektrická energia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku