Britská vláda zakotví dátum brexitu do zákona

Britská vláda zakotví do "odvolávacieho zákona", ktorý má slúžiť ako právny podklad pre odchod Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ), presný dátum brexitu. Premiérka Theresa Mayová to potvrdila v texte, ktorý napísala pre denník Daily Telegraph.

10.11.2017 10:36 , aktualizované: 14:02
debata (3)

„Bude to tam, čierne na bielom na titulnej strane tohto historického zákona: Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniu 29. marca 2019 o 23:00 greenwichského stredného času,“ uviedla.

Zakotvenie dátumu brexitu do zákona podľa premiérky ukazuje rozhodnutie vlády dokončiť tento proces. „Nech nikto nepochybuje o našom odhodlaní alebo nespochybňuje naše rozhodnutie, brexit sa deje,“ vyjadrila sa Mayová. Podľa nej väčšina ľudí chcela, aby sa poslanci spojili a vyrokovali dobrý odchod z EÚ. Vyjadrila sa, že vláda bude počúvať členov parlamentu ak budú mať nápady na zlepšenie zákona a zároveň varovala pred pokusmi o zastavenie procesu. „Nebudeme tolerovať pokusy žiadnej strany, aby použila proces novelizácie tohto zákona ako mechanizmus blokovania demokratických želaní britského ľudu tým, že spomalí alebo zastaví náš odchod z Európskej únie,“ vysvetlila a dodala, že zákon by mal priniesť ľuďom „najväčšiu možnú jasnosť a istotu pre všetky podniky a rodiny po celej krajine“.

Briti čakajú, čo povie Kerr

Cieľom „odvolávacieho zákona“ je previesť do britského právneho systému asi 12-tisíc európskych zákonov, keď Británia v marci 2019 opustí úniu. Prijatím novej normy sa v krajine zruší zákon o Európskych spoločenstvách z roku 1972. Kritici nového zákona však tvrdia, že dáva vláde znepokojujúce právomoci na menenie zákonov bez parlamentného dohľadu. Návrh zákona prešiel už druhým čítaním a teraz čelí počas komisionálnej časti schvaľovania viacerým pokusom o zmenu, píše spravodajský portál BBC. Na budúci týždeň návrh zákona preskúmajú poslanci.

V súvislosti s brexitom v piatok v Londýne vystúpi aj autor článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorým sa začal proces odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, John Kerr. Ten by sa podľa BBC mal počas svojho príhovoru vyjadriť, že je proces ešte možno zvrátiť. „Krajina má stále slobodnú voľbu o tom či pokračovať. Keď sa objavia nové skutočnosti, ľudia majú právo zaujať iný názor. A v článku 50 nie je nič, čo by ich zastavilo,“ cituje politika spravodajský portál.

Barnier: Briti majú dva týždne na objasnenie postoja k financiám

Britská strana by mala v rámci rokovaní o brexite do dvoch týždňov poskytnúť dostatočná objasnenie svojich pozícií, predovšetkým v otázke vyrovnania svojich finančných záväzkov. Je to potrebné na to, aby v polovici decembra mohol summit Európskej únie rozhodnúť o posune rozhovorov do ich druhej fázy, teda napríklad k novej vzájomnej obchodnej dohode. Novinárom to po konci ďalšieho kola rokovaní o odchode Británie z EÚ povedal úniový vyjednávač Michel Barnier.

Rokovacie tímy sa v Bruseli zišli vo štvrtok už po šiestej, prvýkrát však od októbrového summitu EÚ, ktorý vyzval k intenzívnejším rozhovorom. Už dopredu ale Barnier novinárov varoval, aby teraz od šéfov rokovacích tímov oboch strán nečakali veľké a zásadné vyhlásenia.

Uviedol tiež, že vysvetlenia, ktoré Londýn tento týždeň ponúkol v otázke zabezpečenia základných práv občanov EÚ v Británii po brexite, sú dobrým základom pre ďalšiu prácu. Ostatných 27 európskych krajín chce v rozhovoroch s britskou stranou najprv „dostatočným spôsobom“ vyriešiť tri okruhy otázok. Okrem práv občanov ide o situáciu na hranici medzi Severným Írskom a Írskou republikou, ale hlavne o finančné vyrovnanie.

Briti opakovane ubezpečujú, že európski partneri nebudú v dôsledku britského odchode musieť doplácať či naopak získavať menej peňazí zo súčasného viacročného finančného rámca EÚ.

„Spojené kráľovstvo dodrží záväzky, ktoré na seba v čase svojho členstva vzalo,“ zdôraznil britský vyjednávač David Davis. Obe strany podľa neho v tejto veci pokračujú v technických rokovaniach. Podľa úniových diplomatov ale ďalej nie je jasné, ako sa britská strana stavia k záväzkom, ktoré súčasný viacročný finančný rámec do roku 2020 presahujú, napríklad ku spoločným zárukám za poskytnuté pôžičky.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Brexit #Theresa Mayová