Europarlament schválil sprísnenie kontrol na schengenskej hranici

25.10.2017 13:45

Zavedenie spoločného elektronického systému, ktorý by mal zlepšiť kontroly občanov tretích krajín na vonkajších hraniciach takzvaného schengenského priestoru voľného pohybu, v stredu na svojom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu schválili poslanci Európskeho parlamentu.

Takzvaný systém vstupu a výstupu (EES) by mal uľahčiť aj kontrolu dodržiavania povolenej dĺžky pobytu cudzincov v EÚ.

Systém EES má slúžiť na ukladanie informácií o občanoch krajín, ktoré nie sú členskými štátmi Európskej únie. Ak by sa chceli títo ľudia dostať cez vonkajšie hranice do niektorej zo schengenských krajín, zaznamenali by pohraničníci ich meno, odtlačky prstov, snímky tváre a dáta vstupu, prípadne výstupu. Systém nahradí označovania pasov pečiatkami, a mal by urýchliť proces prechodu hraníc.

Systém uľahčí aj kontrolu dĺžky pobytu osôb

Na vzniku systému EES sa poslanci a zástupcovia Rady EÚ zhodli už na konci júna.

Podľa eurokomisára pre otázky vnútra Dimitrisa Avramopulose systém okrem iného zjednoduší kontrolu dodržiavania povolenej dĺžky pobytu osôb z tretích krajín na územie schengenského priestoru. Po prekročení lehoty 90 dní pobytu v rámci obdobia 180 dní by mal systém automaticky upozorniť na nezrovnalosť príslušné úrady.

Systém je dôležitý aj kvôli boju s terorizmom a závažnou trestnou činnosťou, zdôraznil počas dopoludňajšej debaty o návrhu nariadenia eurokomisár Avramopulos. Uľahčiť by mal tiež výmenu informácií medzi členskými štátmi. „Je nutné, aby sme vedeli úplne presne, kto k nám prichádza,“ povedal komisár.

Parlamentný spravodajca Augustín Díaz de Mera pripomenul, že páchateľ minulého teroristického útoku na vianočné trhy v Berlíne Anis Amri prekročil hranice schengenského priestoru za použitia pätnástich rôznych identít. Práve tomu by mal nový systém zamedziť.

#schengenská hranica #migrácia #kontroly #Európsky parlament #bezpečnosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk