Juncker pogratuluje Babišovi k víťazstvu v českých voľbách

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker chystá písomnú gratuláciu víťazovi českých parlamentných volieb, uviedol jeho hovorca Margaritis Schinas. Presné znenie listu šéfovi hnutia ANO Andrejovi Babišovi bude podľa neho známe neskôr popoludní.

23.10.2017 12:59
Juncker Foto:
Jean-Claude Juncker už v septembri v prejave pred europarlamentom dal najavo želanie, aby sa všetkých 27 krajín čo najviac podieľalo na pokračovaní európskej integrácie.
debata (3)

Babiša, až donedávna ministra financií a vicepremiéra končiacej vlády Bohuslava Sobotku, v Bruseli často vnímajú optikou jeho vyhlásení o tom, že ČR by nemala prijímať euro aj odmietavým postojom k európskemu riešeniu migračnej krízy.

Spory medzi štátmi višegrádskej skupiny a Európskou komisiou, napríklad práve o migrácii, sa v posledných rokoch stali príčinou vzniku určitých priepastí medzi strednou Európou a „starými“ štátmi únie. Juncker sa pokúsil prispieť k ich zahladeniu minulý týždeň, keď pozval na pracovnú večeru premiérov Slovenska, Maďarska, Poľska i Českej republiky. Debata sa točila okolo budúcnosti EÚ a okrem iného sa účastníci schôdzky dohodli na jej opakovaní.

V odpovedi na otázku novinárov ohľadne Babišovho skeptického pohľadu na prijatie spoločnej európskej meny Schinas všeobecne pripomenul, že výnimku z prijatia eura má – okrem z EU odchádzajúcej Británie – iba Dánsko.

Upozornil, že Juncker už v septembri v prejave pred europarlamentom dal najavo želanie, aby sa všetkých 27 krajín čo najviac podieľalo na pokračovaní európskej integrácie. Juncker by podľa hovorcu rád videl, aby euro prijali všetky krajiny, ktoré plnia potrebné podmienky a majú k tomu politickú vôľu.

„Nechcem špekulovať, ako sa táto diskusia vyvinie v kontexte Českej republiky,“ podotkol hovorca s tým, že výsledky volieb sú veľmi čerstvé a proces formovania novej vlády ešte len začína.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Babiš #Jean-Claude Juncker #voľby v Česku