Fico: Večera lídrov V4 s Junckerom bola konštruktívna

Spoločná večera lídrov Visegrádskej štvorky s predsedom Európskej komisie sa niesla v konštruktívnom duchu. Premiéri Robert Fico, Bohuslav Sobotka, Viktor Orbán a Beata Szydlová mali priestor na veľmi otvorený rozhovor s predsedom Komisie Jeanom-Claudom Junckerom o témach, ktoré rozdeľujú a v ktorých hľadajú spoločné riešenie.

19.10.2017 16:36 , aktualizované: 16:53
fico Foto: ,
Predseda vlády SR Robert Fico.
debata (4)

Takými témami boli migrácia, terorizmus a smernica o vyslaných pracovníkoch. Pred začiatkom Európskej rady o tom informoval premiér Robert Fico. Dúfa, že v smernici dosiahnu kompromis. Pokiaľ ide o brexit, ocenil pokrok v téme práv občanov, na druhej strane nedošlo k dohode o peniazoch, ktoré má Veľká Británia zaplatiť Únii.

Pokiaľ ide o smernicu o vyslaných pracovníkoch, V4 sa pokúša dosiahnuť kompromis, ktorý by sa týkal napríklad prepravcov. Smernicu presadzuje hlavne francúzsky prezident Emmanuel Macron. „V4 ponúka veľmi solídny kompromis a veríme, že tento kompromis bude akceptovaný a bude môcť dôjsť k dohode. Chápeme, aká je dôležitá pre niektoré členské krajiny EÚ,“ povedal Fico s tým, že na budúci týždeň o smernici budú rozhodovať ministri práce. „Boli by sme veľmi neradi, keby sa použila nejaká metóda väčšinového hlasovania. Tu by sme privítali, ak by došlo ku konsenzu,“ dodal premiér.

Pokiaľ ide o tému migrácie, Fico informoval, že ich postoj sa nemení, V4 odmieta kvóty a ucelené komunity migrantov. Na druhej strane, s Komisiu našli zhodu na tom, že najpodstatnejšie je pracovať v krajinách pôvodu. „Preto aj vo V4 rozmýšľame o nejakom spoločnom projekte, napríklad pre Líbyu,“ dodal Fico.

V4: Nárast terorizmu spôsobila migrácia

Lídri stredoeurópskeho regiónu takisto trvajú na tom, že za nárast terorizmu v Európe môže nedávna utečenecká vlna. „Veľmi sme kritizovali vnútorné hranice a kontroly na vnútorných hraniciach schengenu, pretože je to v príkrom rozpore s plánom, ktorý sme si nastavili v Bratislave,“ informoval ďalej predseda vlády SR.

Práve o tom, ako sa napĺňa Bratislavská cestovná mapa, na ktorej sa lídri dohodli vlani v septembri v Bratislave, budú hovoriť aj vo štvrtok. „Máme štandardné témy, je to téma migrácie, digitálnej Európy, budeme hovoriť o Turecku, o brexite, pretože v prípade brexitu vítame ďalšie záruky pre občanov EÚ, ktorí tam žijú.

Na druhej strane absolútne neexistuje žiadna zhoda, pokiaľ ide o peniaze. Sú iné pohľady európskej dvadsaťsedmičky a Veľkej Británie,“ dodal ďalej premiér na margo tém summitu.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Jean-Claude Juncker