Vznik úradu je výsledkom takzvanej posilnenej spolupráce dvadsiatky únijových krajín, pričom ďalšie krajiny európskeho bloku sa môžu kedykoľvek neskôr pripojiť.
V súčasnosti podvody súvisiace s financiami Únie vyšetrujú a stíhajú iba orgány jednotlivých členských krajín, ich právomoc je preto obmedzená hranicami daného štátu.
Európsky parlament v tlačovej správe uvádza, že finančné podvody prišli európskych daňovníkov v celoúnijovom súčte z roku 2015 na 637,6 milióna eur. Nezávislý úrad európskeho žalobcu by tomu mal v budúcnosti zabrániť.
Štáty EÚ o vzniku úradu, s ktorým sa pôvodne počítalo od roku 2009, rokovali štyri roky. Keď tento rok v apríli únijové krajiny potvrdili, že sa v plnom počte 28 nedokázali zhodnúť, rozhodlo sa 20 z nich pre zriadenie úradu v režime takzvanej posilnenej spolupráce, ktorý umožňujú únijové zmluvy. Ide o Belgicko, Bulharsko, Česko, Chorvátsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Taliansko, Cyprus, Litvu, Lotyšsko, Luxembursko, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Grécko, Slovensko, Slovinsko a Španielsko. Dánsko, Írsko a Británia majú v tejto oblasti dohodnutú výnimku, ostatných päť štátov EÚ sa môže k posilnenej spolupráci pripojiť, ak o to budú mať záujem.