Európska komisia pripravuje diskusie o budúcnosti Únie

Vo viacerých slovenských mestách sa uskutoční spolu 15 podujatí Café Európa, kde dávajú priestor na diskusiu politikom a expertom a svojimi otázkami sa môže zapojiť aj široká verejnosť.

15.09.2017 16:44
debata (10)

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku pripravuje sériu diskusii o budúcnosti Európskej únie. Zastúpenie chce ponúknuť neutrálnu a aktívnu platformu, kde dostanú priestor politici, experti, ale aj široká verejnosť. „Denno-denne sme svedkami toho ako politici a odborníci, ale aj široká verejnosť diskutujú o budúcnosti Európy. Je to téma, ktorá rezonuje v médiách, aj medzi ľuďmi. Práve teraz sa tvorí nová vízia Európy, mapa toho, ako budeme v Únii spolupracovať, ktorým smerom sa vyberieme a ako rýchlo budeme postupovať," píše Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla Ingrid Ludviková.

Prvá z diskusií sa uskutočnila v stredu

„Naším cieľom je iniciovať a podporovať férovú diskusiu, v rámci ktorej poskytneme vyvážené a pravdivé informácie o Európskej únii, ale aj o tom, ako sa o niektorých témach diskutuje v európskych inštitúciách. Prioritne sa chceme zamerať na témy euro a reforma eurozóny, Obrana a bezpečnosť Európy a Sociálna Európa. Priestor pre diskusiu poskytneme na všetkých podujatiach, ktoré Zastúpenie Európskej komisie organizuje.” uviedol vedúci Zastúpenia Dušan Chrenek.

Prvá z diskusií sa uskutočnila v stredu 13. septembra. Hostia na nej diskutovali o prejave Jeana-Clauda Junckera, ktorý načrtol svoju víziu budúcnosti Európskej únie. Pripravujú tri veľké diskusie s občanmi na univerzitách, a to košickej Technickej univerzite (10. októbra), Ekonomickej univerzite v Bratislave (16. októbra) a Žilinskej univerzite (23. októbra). Okrem toho pripravujú aj občiansky dialóg s predstaviteľmi EK – podpredsedom Marošom Šefčovičom, komisárkou pre spravodlivosť a rodovú rovnosť Věrou Jourovou ako aj s vrcholnými slovenskými zástupcami v EK Vladimírom Šuchom a Katarínou Mathernovou.

Spolu 15 podujatí Café Európa

Vo viacerých slovenských mestách sa uskutoční spolu päťnásť podujatí Café Európa, kde dávajú priestor na diskusiu politikom a expertom a svojimi otázkami sa môže zapojiť aj široká verejnosť. Témy Café Európa sa týkajú aj vyrovnávania platov medzi západnou a východnou Európou, programu Erasmus+ a budúcnosti mladých, európskej obrany a bezpečnosti či posilnenia eura a eurozóny. Podrobnosti k jednotlivým diskusiám možno nájsť na www.cafeeuropa.sk.

S verejnosťou budú o budúcnosti Európy diskutovať aj na verejných podujatiach, ako sú Bratislava športujúce mesto v rámci Európskeho týždňa športu, ktoré sa uskutoční dňa 24. septembra v Sade Janka Kráľa, Európsky deň jazykov 26. septembra na Hviezdoslavovom námestí či Európska noc výskumníkov 29. septembra v bratislavskej Starej tržnici a ďalších mestách. Ďalšie diskusie zase chystajú na ekonomické témy ako európske financie a ich využitie, sociálna Európa, regulácia a spolupráca v oblasti daní.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Európska komisia