A to všetko napriek snahám Ruska ju premôcť. Juncker to označil za sviatok pre celú Európu, zatiaľ čo ukrajinský prezident Petro Porošenko označil piatok za deň, ktorý vstúpi do dejín silnej a nezávislej Ukrajiny.
„Odhodlanosť je cnosť. Dnes, nehľadiac na všetky prekážky, sme to dokázali. Vstupom asociačnej dohody s Ukrajinou do platnosti plní EÚ sľuby dané ukrajinským priateľom,“ poznamenal Juncker a poďakoval všetkým, ktorí sa snažia zmeniť Ukrajinu k lepšiemu a politicky, ekonomicky a hodnotovo priblížiť ju k EÚ.
Prevažná časť dohody je v platnosti od novembra 2014, ekonomická časť od minuloročného Nového roka.
Porošenko ocenil, že za šesť mesiacov tohto roka obchod s EÚ vzrástol o 22 percent a že na úniu pripadajú takmer dve pätiny ukrajinského obchodu.
Ukrajina do EÚ vyváža hlavne poľnohospodárske a potravinárske výrobky, poznamenala ukrajinská redakcia BBC a dodala, že na Rusko pripadá 14 percent ukrajinského exportu, čo nemožno porovnať s „predvojnovými“ číslami, teda pred konfliktom na východe Ukrajiny.
O uzavretí dohody Kyjev rokoval s EÚ od čias prezidenta Viktora Juščenka pred desiatimi rokmi.
Odmietnutie proruského prezidenta Viktora Janukovyča podpísať predbežnú dohodu na summite vo Vilniuse v novembri 2013 viedlo k masovým demonštráciám v Kyjeve, ktoré vo februári nasledujúceho roka vyústili vo zvrhnutie Janukovyča.
Rusko o mesiac neskôr anektovalo ukrajinský polostrov Krym a v apríli 2014 na ruskojazyčnom východe Ukrajiny iniciovalo podľa obvinenia Kyjeva a Západu povstanie separatistov, ktoré si odvtedy vyžiadalo viac ako 10-tisíc mŕtvych.