Uviedol to rakúsky kancelár Christian Kern po stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a šéfmi slovenskej a českej vlády Robertom Ficom a Bohuslavom Sobotkom. O pokroku v rokovaniach hovoril aj Macron.
„Naše rokovania znamenajú skutočný krok vpred, skutočný pokrok smerom ku kompromisu v októbri a som tomu rád,“ povedal Macrona novinárom po schôdzke.
Štvorica účastníkov salzburskej schôdzky sa podľa Kerna zhodla na širších princípoch. Podľa Macrona išlo o skrátenie času, počas ktorého môžu byť pracovníci vysielaní do zahraničia, ako aj o spravodlivom odmeňovaní.
Kern: Európa musí postupovať spoločne
Macron a Kern vystúpili na spoločnej tlačovej konferencii pred stretnutím s predstaviteľmi slovenskej a českej vlády v rakúskom Salzburgu, s ktorými chcú prediskutovať revíziu existujúcej smernice EÚ o vysielaní pracovníkov. (O slovenskom postoji k európskej smernici sa viac dočítate v článku Francúzsko a Slovensko sa chcú chrániť pred lacnou pracovnou silou z cudziny.)
Európska komisia predložila na jar návrhy na zmeny a doplnenia. Pravidlá by sa mali sprísniť. Staré členské štáty sa sťažujú, že lacnejšie pracovníci sily z východu únie ohrozujú ich pracovné miesta. Nové krajiny EÚ tvrdia, že zmeny môžu ohroziť ich firmy a ovplyvniť najmä vodičov z povolania.
„Európa musí postupovať spoločne, so Slovenskom a Českom. Nechceme rozlišovať medzi starou a novou Európou,“ povedal Kern. Dodal, že nejde len o technické otázky, ale aj o to, že spoločnosti, ktoré nedodržiavajú zásady, by mali potrestať – ale tieto sankcie sa stále neuplatňujú.
Macron zdôraznil zhodu názorov s hostiteľom. Podľa neho z rozpočtu EÚ nemajú podporovať štáty, ktoré nepodporujú sociálne práva. Rovnaká práca na tom istom mieste by sa mala robiť za rovnaké peniaze.