Súd EÚ: Hamas má byť na zozname teroristických organizácií

26.07.2017 10:44

Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že palestínske hnutie Hamas by malo zostať na zozname teroristických organizácií.

Prípad preto vrátil nižšej inštancii. Separatistická organizácia Tigre oslobodenia tamilského Ílamu (LTTE), pôsobiaca na Srí Lanke, by naopak mala byť podľa súdu zo zoznamu vyňatá. Informovala o tom agentúra Reuters.

Nižšia inštancia súdu EÚ v decembri 2015 rozhodla o vyradení Hamasu zo zoznamu teroristických organizácií na základe formálnych nedostatkov niekdajšieho rozhodnutia EÚ, ktorým bolo hnutie na súpis v roku 2003 zapísané. Nestalo sa tak totiž na základe zhodnotenia činov Hamasu, ale na základe informácií z médií, internetu, ale aj od USA a Izraela, čo súd nepovažoval za dostatočné.

Proti rozhodnutiu sa však v januári 2016 odvolali členskej krajiny EÚ. Následne v septembri minulého roka generálna advokátka Súdneho dvora Európskej únie Eleanor Sharpstonová uviedla, že Hamas naozaj mal byť odstránený zo zoznamu teroristických organizácií, keďže vlády dvadsaťosmičky neposkytli dostatočné dôkazy o tom, že sa Hamas podieľa na teroristických útokoch.

Hoci rozhodnutie Sharpstonovej záväzné nebolo, nie je príliš obvyklé, aby sa súdny dvor jej odporúčania nedržal.

Izrael viedol s Hamasom, ktorý ovláda palestínske Pásmo Gazy, niekoľko ozbrojených konfliktov. Posledný trval pred dvoma rokmi 50 dní. O život pri ňom podľa palestínskych úradov prišlo viac ako 2 100 Palestín­čanov, väčšinou civilistov. Na izraelskej strane zahynulo 67 vojakov a šesť civilistov.

#EÚ #Európska únia #Hamas #Súdny dvor EÚ #teroristická organizácia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku