Parížska klimatická dohoda je podľa Merkelovej nezvratná

29.06.2017 11:52

Parížska dohoda o boji proti klimatickým zmenám je „nezvratná a nemožno ju otvárať“. Vyhlásila to vo štvrtok nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Ako uviedla pred poslancami nemeckého parlamentu, Európska únia je napriek odmietavému postoju Spojených štátov amerických „odhodlaná viac než kedykoľvek predtým“ pracovať na plnení cieľov dohody. Rozhodnutie o vystúpení USA z klimatického paktu oznámil začiatkom júna americký prezident Donald Trump.

Problematika klimatických zmien bude jednou z dôležitých tém summitu skupiny najdôležitejších vyspelých a rozvíjajúcich sa ekonomík G20, ktorý sa uskutoční 7. a 8. júla v Hamburgu.

Diskusie budú náročne a nemá zmysel skrývať nezhody, mali by však „slúžiť podstate a cieľom Parížskej dohody“, zdôraznila kancelárka. Nadchádzajúci summit skupiny G20 by mal podľa Merkelovej tiež vyslať „jasný signál“ v prospech voľného obchodu a proti izolacionizmu, nakoľko „protekcionizmus nemôže byť riešením“ globálnych problémov.

K dohode o znížení skleníkových plynov s cieľom zmierniť klimatické zmeny sa v decembri 2015 v Paríži pripojilo 195 krajín. Právoplatnosť nadobudla v novembri 2016 po splnení podmienky, že dokument musí ratifikovať najmenej 55 krajín reprezentujúcich minimálne 55 percent globálnych emisií.

Dlhodobým cieľom Parížskej klimatickej dohody, ktorá má nahradiť tzv. Kjótsky protokol dohodnutý v decembri 1997, je udržanie rastu globálnej teploty pod dvoma stupňami Celzia v porovnaní s predindustriálnou érou s tým, že signatárske krajiny sa budú usilovať o obmedzenie na 1,5 stupňa Celzia.

Dohoda má priniesť dôrazné znižovanie emisií skleníkových plynov na úrovni jednotlivých štátov a postupný prechod na nové, modernejšie technológie. Za USA dohodu prijala administratíva predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu.

#USA #Angela Merkelová #klimatické zmeny #Parížska dohoda #parížska klimatická dohoda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku