Brexit sa zrejme posunie, 19. júna rozhovory podľa Londýna nezačnú

12.06.2017 12:25

Oficiálne rokovania o odchode Británie z Európskej únie zrejme nezačnú 19. júna, ako sa všeobecne predpokladalo, ale neskôr budúci týždeň.

Dopoludnia to v rozhovore s televíziou Sky News vyhlásil britský minister pre brexit David Davis, ktorý ale ešte ráno podľa agentúry Reuters o 19. júni ako o začiatku výstupových rozhovorov hovoril.

Davis odklad zdôvodnil tým, že v rovnakom termíne chce britská vláda predstaviť svoj politický program a kráľovná Alžbeta II. prednesie prejav k novozvolenému parlamentu.

Ráno tak, doobeda inak

„Prvé diskusie budú budúci týždeň,“ povedal Davis na otázku Sky News k praktickým záležitostiam začiatku výstupových rozhovorov. „Môj tajomník je v Bruseli, kde rokuje o podrobnostiach. Je možné, že to nebude v pondelok (19. júna), pretože to bude mať kráľovná prejav, budem tam (v parlamente) tiež musieť hovoriť,“ dodal.

Reuters pritom ráno informoval, že Davis hovoril o svojej účasti 19. júna na začatí britsko-úniových rozhovoroch o odluke s tým, že ako prvé je nutné vyriešiť status občanov Európskej únie a Británie. Povedal tiež, že britskí a ani únioví občania sa nemusia o budúce práva báť, pretože verí v rýchle uzatvorenie dohody s EÚ.

O 19. júni ako o termíne začatia brexitových rokovaní sa dlhodobo hovorilo. Vzhľadom k neúspechu britskej Konzervatívnej strany premiérky Theresy Mayovej v parlamentných voľbách, ktoré konzervatívci síce vyhrali, ale prišli o väčšinu v Dolnej snemovni, sa špekulovalo o možnom odklade.

Odluka možná aj bez dohody

V rozhovore s rozhlasovou stanicou BBC Davis povedal, že predstavitelia EÚ dali jasne na vedomie, že kontrola nad imigráciou, o ktorú Británia usiluje, nie je zlúčiteľná s členstvom v spoločnom trhu. Minister preto zdôraznilo, že Londýn musí mať už na začiatku vyjednávania na pamäti, že odluka sa môže uskutočniť aj bez konečnej dohody.

„Ak vstúpite do rokovaní bez možnosti ho opustiť, potom dohodnete chabý výsledok,“ povedal Davis s tým, že ale vznik dohody očakáva. „(Úniové štáty) majú vlastné záujmy, preto je dôležité mať možnosť odísť, ak by na to prišlo, čo si ale nemyslím, že by sa stalo,“ dodal.

Upresnil tiež, že on osobne sa bude zúčastňovať na diskusiách o podrobnostiach odluky, zatiaľ čo Mayová sa chce počas rokovaní s vodcami EÚ venovať kľúčovým záležitostiam.

#Veľká Británia #Európska únia #David Davis #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk