Rokovania o brexite povedie premiérka Mayová

02.05.2017 15:51
Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová. Autor:

Na rozhovoroch o vystúpení Británie z Európskej únie bude Britániu zastupovať premiérka Theresa Mayová. Povedal to jej hovorca, ktorý tak reagoval na kritiku, že vláda podcenila zložitosť rozhovorov.

Kritika sa objavila po úniku informácií do nemeckej tlače, podľa ktorých sa Mayová nezhodla pri stredajšom stretnutí s predsedom európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Ministerka vnútra Amber Ruddová tieto informácie označila za klebety.

„Hovoríme jasne, že brexit dovedieme k úspechu a dosiahneme dohodu, ktorá bude chrániť záujmy Británie aj Európskej únie. Pristupujeme k rokovaniam konštruktívne a s veľkou mierou dobrej vôle,“ povedal dnes hovorca Mayovej pred novinármi.

Juncker podľa zdroja agentúry Reuters po stredajšom stretnutí s Mayovou povedal, že odchádza desaťkrát skeptickejší k možnosti, že sa dosiahne dohoda, než bol predtým.

V tlači sa objavili informácie, že Londýn rozhovory podcenil a že hrozí, že sa dohodu nepodarí dohodnúť.

Ruddová k tomu povedala v rozhovore s BBC, že sú to klebety, a zdôraznila, že únik informácií nie je tá správna cesta k rokovaniam. Oznámila, že Británia je odhodlaná rokovať v dobrej vôli. Vláda podľa nej stanovila jasný plán a priority rozhovorov a Mayová je najlepšou osobou, ktorá môže dohodu vyrokovať v národnom záujme Británie. „Ako raz začnete týmto spôsobom s klebetami, bude to pokračovať a kto vie, kam to povedie. Nikto nevie, koľko pravdy na nich je. Existujú spôsoby, ako informovať o tom, čo sa deje, a tento k nim nepatrí,“ povedala Ruddová.

Denník Financial Times napísal, že úniky informácií, ako bol ten zo schôdzky Mayovej s Junckerom, môžu budúce rokovania o brexitu poškodiť.

#Brexit #Theresa Mayová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk