Danko: Som presvedčený, že Veľká Británia časom odchod z EÚ oľutuje

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) je presvedčený, že Veľká Británia časom svoj odchod z Európskej únie (EÚ) oľutuje.

24.04.2017 11:41 , aktualizované: 16:52
debata (43)

Vyhlásil to na brífingu počas konferencie šéfov parlamentov krajín EÚ. Danko verí, že Únia potom Britov prijme späť.

Aj v súvislosti s brexitom Danko uviedol, že Európsku úniu čaká ťažké obdobie. Zdôraznil, že niet inej cesty v rámci EÚ, ako byť jednotní. „Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani nás upozornil na ťažké časy, ktoré Úniu čakajú z hľadiska jednotnosti a konštatoval, aké ťažké a náročné je v jednotlivých štátoch chrániť moc pred stranami, ktoré rozsievajú extrémizmus, xenofóbiu a rozbíjajú EÚ. Takýmto silám sa musíme postaviť,“ apeloval Danko.

Podľa predsedu slovenského parlamentu musia lídri v členských krajinách držať politickú moc spôsobom, ktorý nedovolí žiadny ďalší brexit. „Musíme urobiť všetko pre to, aby v žiadanom členskom štáte takéto hlasy nezvíťazili,“ vyhlásil.

Lídri vytvoria skupinu na kontrolu Europolu

Národné parlamenty členských štátov Európskej únie (EÚ) vytvoria Spoločnú parlamentnú kontrolnú skupinu na kontrolu činnosti Europolu (európsky policajný úrad), pričom každý členský štát bude do nej nominovať do štyroch členov. Bez ohľadu na ich počet však bude mať každá krajina v komisii jeden hlas. Dohodli sa na tom dnes lídri zákonodarných zborov, ktorí sa stretli na konferencii v Bratislave.

„Podarila sa nám veľmi dobrá diplomatická práca. Boli poctivo vypočuté pripomienky národných parlamentov aj Európskeho parlamentu (EP) a podarilo sa nám dospieť ku kompromisu,“ oznámil na tlačovej konferencii predseda NR SR Andrej Danko (SNS).

Európsky parlament bude mať v tejto komisii 16 členov. Nový orgán bude zasadať dvakrát ročne, raz v Bruseli a raz na území predsedajúcej krajiny. Prvý raz sa má zísť už na jeseň 2017. Zástupcov za Slovensko vyberie NR SR. Podľa Danka by bolo dobré, keby rozhodujúce slovo mal Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť.

Danko zároveň po skončení summitu označil za pravdivú vetu, že parlamentná demokracia je pod tlakom a miestami ohrozená. „Spolupráca v EÚ je založená na hodnotách. Únia bola vždy výkladnou skriňou slušnosti, tolerancie a dodržiavania ľudských práv. Presvedčil som sa, že v každom národnom parlamente je problém s populistickými silami, ktoré chcú napádať fungovanie štátov a EÚ ako celku. Zamýšľali sme sa preto, čo robíme zle, ako pristupovať k približovaniu politiky k občanom tak, aby sme obnovili dôveru ľudí v EÚ,“ povedal Danko.

Trend, ktorý môže rozbiť Úniu, musia podľa jeho slov zodpovední ľudia zastaviť. „Je dôležité vyhrnúť si rukávy a pracovať,“ dodal Danko.

Európska únia nečelí len hrozbe terorizmu, ale aj migrácii

Za najvážnejšiu výzvu z úst Tajaniho označil Danko upozornenie, že žiaden členský štát Únie nedokáže byť sám partnerom mocnostiam ako USA či Čína. „Všetkým treba ukázať, že niet inej cesty ako EÚ. Najmä na Slovensku je výzvou, aby občania cítili väčšie sociálne istoty tak, ako ich cítia občania starších členských krajín,“ myslí si.

Tajani doplnil, že sa črtá veľmi dobrá spolupráca medzi predsedom národných parlamentov a predsedom EP. Dohodu o Europole označil za veľmi silný signál pre občanov a voči terorizmu. „Vysielame veľmi silný signál o posilnenom boji proti terorizmu a kriminalite. Európa chce chrániť svojich občanov,“ vyhlásil.

Európska únia nečelí len hrozbe terorizmu, ale aj migrácii. „Aj preto potrebujeme viac Európy,“ poznamenal Tajani. V súvislosti s migráciou vyzdvihol potrebu spolupráce s Ankarou aj so severnou Afrikou.

Zopakoval aj potrebu konkrétnych krokov pre občanov Únie, aby sa neuchyľovali k populistom. Nevyhnutné je podľa neho posilniť európsky priemysel, riešiť nezamestnanosť, a to najmä mladých ľudí. Oceňuje aj kroky v otázke bezpečnosti.

43 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Danko #konferencia predsedov parlamentov Európskej únie