Uvoľnenie cestovného režimu bude platiť podľa všetkého od leta. Ukrajinci k vstupu do schengenského priestoru budú potrebovať biometrický pas a ich pobyt v priebehu 180 dní nesmie presiahnuť 90 dní.
„Nejde len o to, že ukrajinský občan môže navštíviť EÚ na celých 90 dní bez víz, ale vízová liberalizácia má predovšetkým zásadný symbolický význam: Ukrajina patrí do Európy. Nebola zabudnutá,“ uviedol po hlasovaní český europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina.
Pre zrušenie víz zdvihlo ruku 521 poslancov, proti ich bolo 75 a 36 sa hlasovania zdržalo.
Ukrajinci nebudú potrebovať víza, ak prídu z podnikateľských, turistických či rodinných dôvodov. Bezvízový styk, ktorý sa s výnimkou Británie a Írska vzťahuje na celú EÚ, ale nebude pre občanov Ukrajiny znamenať právo v únii pracovať.
Súčasťou schengenského priestoru sú s výnimkou Rumunska, Bulharska, Chorvátska, Cypru, Británie a Írska všetky členské štáty EÚ. Británia a Írsko záujem o začlenenie do Schengenu nemajú, ostatné únijné krajiny sa o vstup usilujú. Z neúnijných štátov do systému voľného pohybu bez hraničných kontrol zapojili Island, Nórsko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko.
Ukrajina podľa predvlaňajšieho únijného hodnotenia plní všetky podmienky na liberalizáciu vízového režimu, vlani v novembri potom so zrušením víz súhlasili diplomati členských krajín. Cestu k voľnému cestovanie Ukrajincov však plne otvorilo až rozhodnutie Európskeho parlamentu, ktorý vlani v decembri schválil mechanizmus pre rýchlejšie a jednoduchšie znovuzavedenie vízovej povinnosti.
Takzvaný suspenzívny mechanizmus je označovaný za záchrannú brzdu pre prípad výrazného nárastu žiadostí o azyl z daných krajín či iného problémového vývoja. O spustení mechanizmu môžu požiadať únijné krajiny, prípadne Európska komisia.