Kľúčový výbor europarlamentu podporil zmluvu CETA

24.01.2017 11:58
Európsky parlament, europarlament, Brusel,...
Europarlament ako celok má hlasovať o zmluve CETA vo februári. Autor: ,

Kľúčový výbor Európskeho parlamentu podporil rozsiahlu obchodnú zmluvu medzi EÚ a Kanadou, známu ako CETA.

Europarlament ako celok o nej má hlasovať vo februári, pokiaľ ju potvrdí, mohla by v dočasnom režime začať platiť už od tohtoročného apríla.

Zmluva CETA, vyjednávaná asi sedem rokov, bola po odkladoch spôsobených váhaním niektorých belgických regiónov podpísaná vlani v októbri. Európska komisia ju označila za takzvanú zmiešanú dohodu, ktorá tak podlieha tiež ratifikácii národnými a prípadne regionálnymi parlamentmi členských krajín.

Odporúčanie výboru pre medzinárodný obchod europarlamentu naznačuje, ako sa ku zmluve postaví celé jeho plénum. Pre odporúčanie, aby plénum zmluvu schválilo, v utorok hlasovalo 25 členov výboru, proti 15, jeden sa zdržal. V diskusii na výbore v utorok opakovane padali upozornenia na ochranársky postoj nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý už rozhodol o odchode USA z Transpacifického partnerstva (TPP) a výhrady má tiež k dohode TTIP, ktorá je teraz dohodnutá medzi Spojenými štátmi a EÚ.

Dohoda CETA odstraňuje väčšinu ciel a priemyselných poplatkov, ktoré obmedzujú obchodovanie medzi 28-kou a Kanadou. Únia odhaduje, že aplikácia zmluvy by mala znamenať rast vzájomnej obchodnej výmeny až o takmer 12 miliárd eur ročne, podporiť hospodársky rast a pomôcť vytvárať nové pracovné miesta.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#CETA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku