Mayovej prejav o brexite vyvolal doma i v EÚ protichodné reakcie

Oznámením, že chce svoju krajinu vyviesť zo spoločného európskeho trhu, vyvolal britská premiérka Theresa Mayová doma i v zahraničí protichodné reakcie. Predsedníčka škótskej vlády Nicola Sturgeonová sa znovu zmienila o hlasovaní o nezávislosti. Napriek uisteniam Mayovej okrem toho rastú obavy o otvorené hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou. Z Bruselu i európskych metropol prišli ohlasy zmiešané, no z veľkej časti vyjadrujúce ľútosť nad rozhodnutím Británie vystúpiť z EÚ.

18.01.2017 17:00
Theresa Mayová Foto:
Britská premiérka Theresa Mayová.
debata (11)

Mayová v utorkovom prejave o princípoch, ktorými sa chce riadiť pri rokovaniach o tzv. brexite, povedala, že Spojené kráľovstvo odíde aj zo spoločného trhu EÚ. Nebude tak naďalej musieť prispievať „obrovskými sumami“ do rozpočtu Únie. Mayová chce namiesto toho uzavrieť s EÚ komplexnú dohodu o voľnom obchode.

Počet prisťahovalcov z EÚ sa okrem toho bude musieť znížiť, zdôraznila Mayová s tým, že preťažujú infraštruktúru a tlačia mzdy dole. Súčasne Európsku úniu dôrazne varovala, že ak bude Británia na ceste k dohode o voľnom obchode klásť nadmerné prekážky, krajina by sa mohla vydať cestou nízkych daňových sadzieb pre podniky.

EÚ je pripravená na rokovanie o brexite

Reakcie na seba nenechali dlho čakať. EÚ je na rokovania o vystúpení Británie pripravená, uviedol predseda Európskej rady Donald Tusk. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker očakáva ich uzavretie v priebehu dvoch rokov stanovených v Lisabonskej zmluve. V dnešnom vyjadrení privítal, že Mayová v prejave niektoré záležitosti ohľadom brexitu objasnila.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vyjadrila, že Európska únia sa pri rokovaniach o odchode Británie z európskeho bloku nesmie nechať rozdeliť a Londýn nebude vyzobávať hrozienka. (Viac v správe: Merkelová k prejavu Mayovej: Londýn si nemôže vyberať len hrozienka.)

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier uviedol, že Mayovej prejav priniesol „trocha viac jasnosti“ ohľadom britských plánov. Vyjadril sa tiež za konštruktívne rokovania.

Vyjednávač Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhofstadt reagoval na Twitteri ostrejšie: Hroziť premenou Veľkej Británie na deregulovaný daňový raj neuškodí len britskému ľudu, ale je to aj kontraproduktívna rokovacia taktika."

Líderka francúzskeho krajne pravicového Národného frontu Marine Le Penová označila vystúpenie britskej premiérky za „odvážny prejav rešpektujúci vôľu britského ľudu“. Kandidátka v májových francúzskych prezidentských voľbách pre agentúru AP dodala, že „vo Francúzsku takýto rešpekt nepoznáme“. Francúzska vláda ho podľa nej neprejavila v roku 2005, keď voliči v krajine odmietli navrhovanú ústavu EÚ.

Britská politická scéna je rozpoltená

Opoziční predstavitelia v Británii Mayovej prejav kritizovali. Líder labouristov Jeremy Corbyn vyjadril počudovanie nad tým, že chce odísť z jednotného trhu EÚ, ale stále mať na tento trh prístup. „Nie som si celkom istý, akú to bude mať odozvu v Európe,“ povedal pre BBC.

Šéf strany Liberálni demokrati Tim Farron uviedol, že Mayová navrhuje „extrému verziu“ brexitu, ktorá poškodí britské hospodárstvo. Premiérkin prejav označil za „zmes nejasných predstáv a bezzubých vyhrážok voči našim najbližším susedom“.

Líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Paul Nuttall vyhlásil, že Mayovej slová naňho urobili „značný dojem“ a že má radosť z rozhodnutia opustiť spoločný európsky trh. Euroskeptický politik však pre AP dodal, že premiérka nepostupuje s brexitom dostatočne rýchlo.

Škótsko avizuje odpor

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová avizovala odpor voči Mayovej plánom. Na otázku, či kurz vlády v Londýne robí druhé referendum o nezávislosti neodvratným, pre BBC povedala: „Domnievam sa, že tak to s veľkou pravdepodobnosťou je.“ Väčšina Škótov sa v referende o brexite vlani v júni vyslovila za zotrvanie Británie v EÚ.

Severoírsky poslanec zo strany Sinn Féin John O'Dowd varoval podľa BBC pred tým, že by sa hranica Spojeného kráľovstva a Írska ako zostávajúceho člena EÚ mohla uzavrieť pre voľný pohyb osôb, ak Británia vystúpi z jednotného trhu a colnej únie.

USA dúfajú, že nenastane hospodársky rozvrat

Vláda odchádzajúceho prezidenta USA Baracka Obamu vyjadrila nádej, že britskí i európski lídri budú viesť rokovania o brexite tak, aby sa zabránilo „hospodárskym rozvratom“.

Hovorca Bieleho domu Josh Earnest vyzval týchto „kriticky dôležitých amerických spojencov“, aby viedli rozhovory čo možno najtransparen­tnejším spôsobom a vyhli sa problémom spôsobeným nedorozumeniami a prekvapeniami. Mayovej návrh na odchod zo spoločného trhu však podľa neho „určite takéto rozhovory skomplikuje“.

Prejav Mayovej vnímajú rozdielne i britské a európske médiá

Ohlasy na prísľub britskej premiérky Theresy Mayovej, že odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie bude úplný, no priateľský, sú nápadne odlišné: pokým v Británii rezonuje skôr optimizmus, na druhej strane Lamanšského prielivu prevládajú skeptické postoje.

Britskí predstavitelia vyzdvihli Mayovej cieľ „odvážnej a ambicióznej dohody o voľnom obchode s EÚ“ popri nových obchodných dohodách Británie s inými krajinami. Minister zahraničných vecí Boris Johnson v novinách Daily Telegraph napísal, že krajiny „sa už stavajú do radu“ na takéto dohody.

Európski predstavitelia však britské nádeje na hladký a vzájomne prospešný brexit nevnímajú s rovnakým optimizmom. Vyjednávač Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhofstadt uviedol, že „dni britského vyberania si hrozienok a Európy podľa vlastného výberu sa skončili“. Švédska ministerka pre záležitosti EÚ Ann Lindeová sa pridala k hlasom očakávajúcim náročné rokovania s tým, že Mayová dala „veľmi jasne najavo, že chce veľmi tvrdý brexit“.

Britské prevažne euroskeptické noviny sa v dnešných vydaniach chopili Mayovej vyhlásenia, že Británia by mohla spôsobiť Únii ekonomické škody, ak by si blok vynútil dohodu, ktorá by „trestala“ Spojené kráľovstvo.

Denník The Times v titulku s narážkou na Mayovej prejav a snahu „vyzerať súčasne zmierlivo i hrozivo“ uviedol: „Dajte nám férovú dohodu, inak budete rozdrvení“. Daily Mirror zhrnul premiérkin odkaz palcovými titulkom na úvodnej strane: „Dajte nám dohodu … inak odídeme“.

Európske denníky vykreslili Mayovej prejav ako známku obratu Británie dovnútra. Nemecký denník Die Welt priniesol na prvej strane titulok „Malá Británia“.

Talianska La Repubblica v narážke na novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa uviedla: „Londýn dostane svoj múr.“ Poukázala tiež na dôsledky pre vlastnú krajinu: „Svet bude miestom, kde sú Číňania liberálni a Západ je proti globalizácii. Aké miesto v ňom môže mať malá exportná krajina ako Taliansko v dobe, v ktorej je budovanie múrov znova v móde?“

Rakúsky Der Standard očakáva, že Mayovej plány spôsobia Británii problémy: „Namiesto toho, aby škody brexitu obmedzila, spôsobuje premiérka ďalšiu skazu. Briti majú pred sebou ťažké roky.“ Konzervatívne poľské noviny Rzeczpospolita komentujú: „Pred nami je teda veľká bitka, ktorá EÚ určite oslabí a rozhodne o jej budúcnosti.“

České Hospodářské noviny varujú pred „dvoma strašidlami“: na jednej strane rizikom, že nakoniec všetci niečo stratia, na strane druhej hladkým „rozvodom“, ktorý by mohol lákať ďalšie krajiny. Španielske noviny El Mundo žiadajú: „Brusel musí ostať neochvejný a nesmie ustúpiť radikálnym požiadavkám britskej vlády.“

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Brexit #Theresa Mayová