Europol varoval pred ďalšími útokmi IS v Európe

Extrémisti z organizácie Islamský štát (IS) by v blízkej budúcnosti mohli podniknúť ďalšie teroristické útoky v západnej Európe. Uvádza sa to v správe, ktorú dnes zverejnil policajný úrad EÚ Europol.

02.12.2016 10:35
debata (8)

Podľa expertov z protiteroris­tického centra Europolu sa riziko potenciálnych útokov zvýšilo v dôsledku vojenských porážok, ktoré IS v ostatnom čase utrpel v Iraku a Sýrii. Bývalí bojovníci IS sa totiž začali vo zvýšenej miere vracať do svojich domovských krajín v západnej Európe.

Tajné služby odhadujú, že v EÚ sa môžu v súčasnosti nachádzať desiatky ľudí s potenciálom spáchať teroristické útoky. Najväčšie riziko hrozí Francúzsku, ale potenciálnymi terčami sú aj Belgicko, Holandsko, Veľká Británia a Nemecko, uvádza sa v správe.

Extrémistická organizácia Islamský štát podľa Europolu momentálne zrejme pracuje na nových stratégiách, ktoré by mu umožnili podnikať teroristické útoky na starom kontinente.

Útočiť by mohli navzájom prepojené skupiny, ale aj takzvaní „osamelí vlci“, ktorí by mohli použiť výbušniny, automatické zbrane, nože, sekery, mačety alebo autá. Vysoká je tiež pravdepodobnosť pokusov o odpaľovanie výbušnín uložených v autách.

Teroristi pritom čoraz viac presúvajú svoju pozornosť na takzvané mäkké ciele, ktoré ohrozujú civilné obyvateľstvo a majú na verejnosť silný zastrašujúci účinok.

Experti tiež varovali pred rizikom radikalizácie utečencov zo Sýrie, ktorých by sa mohli snažiť naverbovať stúpenci IS. Potenciálnych útočníkov sa môžu snažiť získavať aj v radoch marginalizovanej mládeže či medzi osobami trpiacimi psychickými problémami.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Europol #Islamský štát