Ako vysvetlil, komisia v júni tohto roka prišla s návrhom na zásadnú reformu dublinského systému, ktorý by mal zavádzať trvalé kvóty na základe istého kľúča bez akéhokoľvek obmedzenia, pokiaľ ide o počet.
"A toto je predmetom rokovania členských štátov, ktorým predsedá dnes Slovenská republika. Tvrdíme, že tento koncept, ktorý je exkluzívne zameraný na riešenie migrácie prostredníctvom kvót, je prekonaný, my do neho budeme chcieť dávať ďalšie prvky.
Nebudem o nich hovoriť verejne, pretože považujem za našu povinnosť hovoriť o nich najprv s členskými štátmi, ale ešte raz, je to otázka dní," vysvetlil Korčok, pričom si myslí, že migračná kríza nebude vyriešená, ak bude postavená iba na povinných kvótach.
„Od bratislavského summitu sa hovorí o solidarite, niektorí hovoria o flexibilnej solidarite, my hovoríme skôr o efektívnej solidarite. Je to koncept, ktorý má umožniť to, aby sa za jediný a exkluzívny prejav solidarity nepočítali len tzv. povinné kvóty. Myslíme si, že nastala doba, aby sme doplnili systém, ktorý je založený na povinných kvótach bez akéhokoľvek obmedzenia počtu migrantov prichádzajúcich v priebehu roka do krajín EÚ o ďalšie prvky,“ uviedol.
Ako ďalej vysvetlil, povinné kvóty platia dva roky. Dnes, rok po prijatí príslušnej legislatívy, sa vzťahuje na dve krajiny – Grécko a Taliansko.
Pojem flexibilná solidarita je podľa Korčoka odpoveďou na zavedenú povinnú solidaritu. V tejto chvíli je podľa neho potrebné prekonať rozdiely a hľadať solidaritu, na ktorej sa budú môcť podieľať všetci, aj tí, ktorí kvóty odmietajú.
Pojem efektívna solidarita použil slovenský premiér Robert Fico po minulotýždňovom summite. Súčasný systém povinných kvót považuje za „politicky mŕtvy“.
Preto má ambíciu patovú situáciu vyriešiť predložením alternatívneho návrhu reformy úniového azylového systému, ktorý nazval práve efektívnou solidaritou. Zatiaľ k nemu povedal len toľko, že chce pri migračnej kríze presadiť riešenie založené na dobrovoľnosti.