Summit EÚ: V decembri má byť vidieť, že Afrika v migrácii spolupracuje

Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie jednoznačne podporili užšiu spoluprácu EÚ s kľúčovými africkými krajinami pri zvládaní migračnej krízy, predovšetkým v centrálnom Stredomorí.

21.10.2016 00:19
Federica Mogheriniová Foto:
Šéfka únijnej diplomacie Federica Mogheriniová.
debata (12)

Vyplýva to zo záverov aktuálneho summitu EÚ k migračnej problematike, ktorý bol vo štvrtok večer. Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová má na decembrovom summite predložiť konkrétne čísla, potvrdzujúce zníženie počtov prichádzajúcich a vyšší počet návratov tých, ktorí na azyl v únii právo nemajú.

Závery konštatujú, že na zníženiu počtov prichádzajúcich predovšetkým z Afriky a pre ich vyššie návraty treba ešte veľa práce. Únia na to bude môcť využívať všetky svoje politiky a nástroje, vrátane rozvojovej pomoci a obchodu.

Summit pripomenul, že situácia vo východnom Stredomorí je stabilná v dôsledku jarnej dohody medzi EÚ a Tureckom, je však potrebné jej ďalšie uplatňovanie a tiež ďalšia podpora krajín na takzvanej balkánskej migračnej trase.

Po tom, čo príchody ľudí z Turecka do Grécka od dohody zásadným spôsobom poklesli, dostala sa do centra pozornosti EÚ opäť trasa zo severu Afriky predovšetkým k talianskym brehom.

Európska komisia a únijná diplomacia na vývoj reagovali návrhom podriadiť všetku spoluprácu s kľúčovými štátmi v Afrike podmienke ich kooperácie v migračnej oblasti. S päticou krajín – Mali, Nigerom, Nigériou, Senegalom a Etiópiou – hodlá únia uzavrieť na mieru šité dohody, ktoré majú zabezpečiť ich väčšiu ochotu preberať späť občanov, ale tiež im treba pomôcť s hospodárskym rozvojom tak, aby z nich ľudia nemuseli na cestu vyrážať.

Summit tak zdôraznil potrebu riešiť korene migrácie a pripomenul, že svoju úlohu môže zohrať vznikajúci Európsky vonkajší investičný plán, ktorý by mal v najbližších rokoch výrazne podporiť rozvoj afrického hospodárstva. Summit vyzval členské krajiny, aby potrebné návrhy odsúhlasili do konca tohto roka tak, aby mohla byť v prvej polovici roka budúceho nájdená zhoda aj s Európskym parlamentom.

Prijaté závery však zmieňujú aj nutnosť ďalšej práce predovšetkým v Grécku, kde by mali byť zrýchlené návraty migrantov späť z Grécka do Turecka a členské krajiny by mali poskytnúť viac odborníkov aj prostriedkov, aby Atény mohli situáciu zvládnuť.

Závery pripomínajú aj potrebu pokroku v ostatných častiach dohody medzi EÚ a Tureckom, vrátane otázky vízovej liberalizácie. V najbližších niekoľkých týždňoch by sa mala posunúť aj legislatíva EÚ umožňujúca v prípade potreby bezvízové ​​cestovanie jednoduchším spôsobom zastaviť.

V texte je pripomenutá aj potreba pokračovať v už dohodnutých prerozdeľovania programoch, avšak s pripomienkou, že Slovensko a Maďarsko sa kvôli utečeneckým kvótam obrátili na únijný súd.

Vnútorné hraničné kontroly ostávajú

Nemecku a niektorým ďalším členským krajinám Európskej únie sa podarilo zabrániť tomu, aby sa do záverečného dokumentu zo summitu Európskej únie v Bruseli dostala výhrada niektorých iných krajín vrátane Slovenska voči predĺženiu hraničných kontrol v rámci schengenského priestoru.

Formulácia, podľa ktorej znižujúci sa počet prichádzajúcich migrantov umožňuje „postupné odstraňovanie zostávajúcich vnútorných hraničných kontrol“, sa nakoniec v dokumente neobjavila. Presadzovali ju do neho predovšetkým krajiny V4 (Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko), ale napríklad aj Taliansko.

Namiesto toho obsahujú závery zmienku o „prispôsobení dočasných vnútorných hraničných kontrol tak, aby odrážali aktuálne potreby“.

Hraničné kontroly vnútri schengenského priestoru vlani zaviedli okrem Nemecka napríklad Rakúsko, Švédsko a Dánsko a to kvôli zvýšenému počtu migrantov, ktorí do Európy prichádzali hlavne po takzvanej balkánskej ceste. Európska komisia hraničné kontroly povolila do polovice novembra.

Facebook X.com 12 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #utečenci #summit EÚ #migračná kríza