„Členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii bolo výsledkom tvrdej práce, odhodlania a hlavne jasnej vízie, ktorá bola napĺňaná konkrétnym obsahom a aktivitou nielen na úrovni medzinárodných vzťahov a diplomacie, ale aj vnútornými reformami a v prostredí miest a obcí. Práve v tejto oblasti zohralo Združenie miest a obcí Slovenska významnú úlohu, keďže sa podieľalo na plnení konkrétnych ratifikačných úloh, ktoré sprevádzali napríklad prijatie Európskej charty miestnej a regionálnej samosprávy, pripravenosť samospráv na čerpanie eurofondov, podporné aktivity pri referende o našom členstve v únii a v mnohých ďalších oblastiach,“ približuje pohľad ZMOS-u na výročie Sýkora.
Predseda ZMOS-u je presvedčený, že po 12 rokoch nášho plnoprávneho členstva nie je témou len bilancia pozitívneho prínosu, či riešenie dilem súvisiacich s euroskeptickými náladami. „Skutočnou témou musí byť využitie doterajších skúseností a potenciálu, ktorý sme získali, ale aj dynamické porovnávanie štátov, ich jednotlivých politík a samospráv,“ dodal Sýkora s tým, že ZMOS je na túto úlohu pripravené a odhodlané. Mestá a obce majú vďaka členstvu Slovenska v EÚ praktické skúsenosti s dopadmi európskych politík, ale aj s príležitosťami, ktoré ponúka európske spoločenstvo regiónov.
„Predpokladáme, že naše blížiace sa predsedníctvo v Rade EÚ sa bude venovať aj úlohám samospráv pri formovaní moderného európskeho priestoru, v ktorom už má Slovensko a naše mestá a obce možnosť nielen bilancovať, ale hlavne príležitosť presadzovať nové trendy, vykročiť cestou príkladov dobrej praxe, podporovať úspešné medzinárodné partnerstvá a cezhraničnú spoluprácu, efektívne čerpanie eurofondov, bezbariérové verejné obstarávania a rôzne aktivity, ktoré prispievajú ku kvalite života v prostredí miestnej územnej samosprávy,“ tvrdí Sýkora. Roky skúseností s členstvom v Európskej únii musíme vnímať ako ponuku na vlastnú aktivitu, pretože ani v tomto prípade nie je pasivita cestou, ale slepou uličkou bez konkrétneho prínosu.
Prvého mája oslávi Slovensko 12. výročie vstupu do Európskej únie. Spolu s Cyprom, Českou republikou, Estónskom, Litvou, Lotyšskom, Maďarskom, Maltou, Poľskom a Slovinskom vstúpilo Slovensko do Európskej únie 1. mája 2004.