EK navrhuje zrušiť víza Ukrajincom

Európska komisia navrhla členským štátom a Európskemu parlamentu zrušiť ukrajinským občanom víza pri vstupe do schengenského priestoru voľného pohybu. Tento krok už predtým sľúbil šéf EK. Návrh nadobudne platnosť, ak ho schváli kvalifikovaná väčšina členských štátov EÚ a Európsky parlament.

20.04.2016 14:11
debata (102)

Eurokomisár pre vnútro Dimitris Avramopulos poznamenal, že o tejto záležitosti by sa mohlo hovoriť už vo štvrtok v Luxemburgu na rokovaní únijných ministrov vnútra. Odhadol, že záležitosť by mohla byť dotiahnutá do konca „v priebehu týždňov“.

Český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek v pondelok v Luxemburgu novinárom povedal, že ak krajiny, ktoré sa o bezvízový styk usilujú, splnia podmienky, mala by únia reagovať zodpovedajúcim spôsobom. „Je potrebné, aby sa EÚ správala férovo a ak niečo sľubovala, tak aby to dodržala,“ uviedol Zaorálek po rokovaní so svojimi európskymi kolegami.

Európska komisia predložila návrh na bezvízové ​​cestovanie Ukrajincov do Európskej únie aj napriek odmietavému postoju Holanďanov v referende voči asociačnej dohode s touto krajinou. Šéf komisie Jean-Claude Juncker v marci ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi verejne sľúbil, že návrh na bezvízový styk, na Ukrajine toľko očakávaný, predloží v apríli. Dialóg s Ukrajinou o vízovej liberalizácii vedie Európska únia od roku 2008.

Akonáhle bude návrh prijatý, bez víz budú môcť cestovať Ukrajinci vybavení pasmi s biometrickými prvkami, a to po dobu kratšiu ako 90 dní, pripomenula EK v komuniké. Bezvízový režim sa bude uplatňovať vo všetkých členských štátoch EÚ, s výnimkou Írska a Británie, a tiež v štyroch štátoch pridružených k „Schengenu“ – na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a Švajčiarsku. EK pripomenula, že zrušenie víz ešte nedáva právo pracovať v EÚ.

102 debata chyba
Viac na túto tému: #schengen #víza #EK #Ukrajina