Holanďania v referende odmietli asociačnú dohodu EÚ s Ukrajinou

Väčšina, až 61,6% Holanďanov, ktorí sa zúčastnili na stredajšom referende, odmietla asociačnú dohodu EÚ s Ukrajinou. Po sčítaní všetkých hlasov sa ukázalo, že referendum je platné, nakoľko účasť dosiahla 32,2 percenta.

06.04.2016 14:53, aktualizované: 07.04.2016 07:28
holandsko, referendum o Ukrajine, protest,... Foto: ,
Referendum sprevádzala mimoriadne nízka účasť hlasujúcich voličov.
debata (339)

Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na holandskú štátnu tlačovú agentúru ANP. Účasť na referende dosiahla 32,2 percenta. Podľa ANP 61,1 percenta Holanďanov, ktorí sa zúčastnili na referende, odmietla asociačnú dohodu medzi EÚ a Ukrajinou, zatiaľ čo iba 38,1 percenta hlasovala za ňu. Ostatné hlasovacie lístky boli prázdne alebo neplatné.

Asociačnú dohodu Bruselu s Kyjevom ratifikovalo už 27 členských krajín EÚ i Ukrajina. V Holandsku ju podpísala vláda, ktorej postup v prípade negatívneho výsledku plebiscitu nie je zrejmý. Výsledky referenda však pre ňu nie sú právne záväzné.

Plebiscit v Holandsku je výsledkom úsilia euroskeptických iniciatív, ktoré si ho vynútili zozbieraním 400 000 podpisov. Sľubovali si od neho predovšetkým vyslanie jasného protiúniového signálu.

Kým stúpenci dohody pripomínali nové možnosti v hospodárskej oblasti, predovšetkým vďaka dohode o voľnom obchode, kritici vidia v dohode prvý krok na ceste k plnoprávnemu členstvu Ukrajiny v EÚ.

V utorok večer sa predstavitelia šiestich najväčších parlamentných strán stretli v televíznej debate, ktorá sa venovala spornému referendu. Všetci zdôraznili, že vláda by mala brať výsledky referenda „vážne“, ak bude prekročená 30-percentná účasť.

Šéf holandskej Strany práce Diederik Samsom upozornil, že prípadný negatívny výsledok referenda povedie k „otváraniu šampanského“ v Moskve.

„Rusko bude ťažiť z našej roztrieštenosti a povedie to k tomu, že Ukrajina sa bude musieť viac zamerať na Rusko,“ upozornil Samsom.

339 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Holandsko #referendum #Ukrajina
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy