Cyperský prezident chce turečtinu ako úradný jazyk EÚ

Cyperský prezident Nikos Anastasiadis napísal na holandské predsedníctvo EÚ list so žiadosťou, aby zaradilo turečtinu k 24 úradným jazykom, ktoré sa používajú v inštitúciách únie.

01.03.2016 13:16
Nikos Anastasiadis Foto: ,
Cyperský prezident Nikos Anastasiadis.
debata (15)

Ide zrejme o súčasť snáh o dosiahnutie dohody o zjednotení ostrova, ktorý sa rozdelil od roku 1974 na grécku a tureckú časť.

Holandské predsedníctvo v pondelok potvrdilo prijatie Anastasiadisovho listu, uviedol informačný portál EurActiv.

Podobnú žiadosť Cyprus podal aj v roku 2002, keď rokoval o svojom vstupe do EÚ. Vtedy však cyperská delegácia dostala odporúčanie nepresadzovať túto záležitosť vzhľadom na vysoké výdavky, ktoré by súviseli so zavedením ďalšieho úradného jazyka v EÚ, ako aj vzhľadom na to, že vzťahy medzi EÚ a Tureckom boli aj vtedy citlivou témou.

Úradnými jazykmi na Cypre sú gréčtina i turečtina, pričom po turecky sa hovorí najmä na severnej časti ostrova.

Rozhodnutie o zmenách v jazykovej politike EÚ prijíma jej 28 členských štátov výlučne konsenzom, upozornil EurActiv.

Na služby prekladateľov a tlmočníkov, ktorí pracujú pre rôzne inštitúcie EÚ, sa v rozpočte EÚ vyčlenilo jedno percento z jeho celkovej sumy. Pridanie ďalšieho jazyka by znamenalo navýšenie rozpočtu o 37 miliónov eur. Špecialisti na turečtinu však v štruktúrach EÚ už pracujú, keďže Brusel s Ankarou vedie prístupové rokovania.

V inštitúciách EÚ má rovnoprávne postavenie všetkých 24 jazykov, ale najaktívnejšie sa používa angličtina a francúzština, ktorú angličtina čoraz viac vytláča na okraj.

Rozhodnutia orgánov EÚ sa prekladajú do všetkých oficiálnych jazykov a občania členských štátov majú právo obracať sa na EÚ v ktoromkoľvek z oficiálnych jazykov a dostať na svoj podnet odpoveď v adekvátnom jazyku.

EurActiv upozornil na prípad luxemburčiny, ktorá sa v roku 1984 po francúzštine a nemčine stala tretím úradným jazykom Luxemburského veľkovojvodstva, no v EÚ nedosiahla status úradného jazyka.

Cyprus je členským štátom EÚ od roku 2004. Od tureckej invázie z roku 1974, ktorú vyvolal prevrat v Grécku, sa rozdelil na grécku a tureckú časť.

Turecko je asociovanou krajinou Európskeho spoločenstva od roku 1963. Prístupové rokovania s EÚ sa začali až 3. októbra 2005, pričom oficiálnu žiadosť o členstvo podala Ankara 14. apríla 1987. Plnoprávnym členom EÚ sa Turecko stane až vtedy, keď úspešne uzavrie rokovania o prijatí 33 kapitol právneho poriadku EÚ.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Cyprus #Nikos Anastasiadis #turečtina #EurActiv