Mayová požiada o odchod z EÚ 29. marca

Britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že Británia oficiálne požiada o odchod z Európskej únie v stredu 29. marca.

Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová v pondelok uviedla, že jej krajina aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy 29. marca a začne tak proces odchodu Spojeného kráľovstva z únie.
Autor:

Britské zastúpenie pri EÚ už o chystanom kroku informovalo predsedu Európskej rady Donalda Tuska, uviedla dnes podľa agentúry Reuters hovorca Mayová. O odchode Spojeného kráľovstva z únie rozhodlo vlani v júni britské referendum.

„Dnes ráno britský veľvyslanec pri EÚ (Tim Barrow) informoval úrad Donalda Tuska, že Spojené kráľovstvo plánuje aktivovať článok 50 (Lisabonskej zmluvy) 29. marca,“ oznámil hovorca Mayovej. Dodal, že Londýn bude chcieť s rokovaniami o vystúpení začať rýchlo.

List The Independent na svojom webe napísal, že Mayová po odoslaní listu formálne oznámi Dolnej snemovni Spojeného kráľovstva, že Brusel požiadala o začatie procesu vystúpenie z EÚ. Podrobnosti o tom, ako bude list pre Brusel obsahovo koncipovaný, zatiaľ známe nie sú.

Presný termín aktivácie článku 50 Lisabonskej zmluvy o odchode členskej krajiny z európskeho bloku, ktorú v danom prípade začnú rozhovory Londýna a Bruselu o podmienkach takzvaného brexitu, doteraz známy nebol. Mayová dala iba na vedomie, že sa tak stane do konca marca.

Odchod z únie vyvoláva v britskej politike rozpory. Napríklad škótska regionálna vláda Nicoly Sturgeonovej oznámila, že chce usporiadať nový plebiscit o nezávislosti na Londýne, aby Škótsko mohlo v EÚ zostať. Škótsko sa totiž v minulom referende vyslovilo pre zachovanie únijného členstva. V Británii sa tiež viedla debata o tom, kto a akým spôsobom sa do rokovacieho procesu zapojí.

V tejto súvislosti sa špekulovalo, že sa Mayová rozhodne pre predčasné voľby, takéto plány dnes ale úrad premiérky poprel. Na špekulácie zareagovala aj stávková kancelária Ladbrokes, podľa ktorej je pravdepodobnosť predčasného výberu zákonodarcov v tomto roku 17-percentný.

Prehľad nasledujúcich krokov

  • Zákon o brexite: Ten už tento mesiac schválili obe komory britského parlamentu a podpísala ho britská kráľovná Alžbeta II.
  • Oznámenie o vystúpení: Britská premiérka Theresa Mayová oficiálne oznámi Bruselu úmysel svojej krajiny odísť z Európskej únie v stredu 29. marca. Tým začne dvojročný proces vyjednávania o vystúpenie.
  • Mandát EÚ: Akonáhle dorazí list z Londýna, sformuluje EÚ svoju rokovaciu stratégiu v niekoľkých krokoch. Už skôr EÚ oznámila, že ak Británia formálne oznámi svoj zámer odísť z EÚ do konca marca, mohol by sa mimoriadny summit únie k brexitu konať okolo 6. apríla. Summit by mal stanoviť vodítka a teda mandát pre ďalšie rokovania, ktoré následne schváli Európska rada.
  • Vyjednávanie: Pre samotné vyjednávanie o odchode Británie a prechodných opatreniach si hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier so svojím 20-členným tímom stanovil obdobie 18 mesiacov, ktoré končí v októbri 2018. V Británii sa viedla debata o tom, kto a akým spôsobom sa do rokovacieho procesu zapojí.
  • Ratifikácia: Zo strany EÚ musí dohodu o vystúpení schváliť Európsky parlament a následne aj Európska rada, už bez Británie. Mayová dohodu tiež predloží na schválenie britskému parlamentu.
  • Lehota: Celá procedúra musí byť dokončená do dvoch rokov od podania oficiálnej britskej žiadosti o odchod. Predĺženie termínu je možné, ak to schvália všetky zostávajúce štáty EÚ.
  • Možné komplikácie: Škótska regionálna vláda Nicoly Sturgeonovej oznámila, že chce usporiadať nový plebiscit o nezávislosti na Londýne, aby Škótsko mohlo v EÚ zostať. Škótsko sa totiž v minulom referende vyslovilo pre zachovanie únijného členstva.

Čítajte viac

mládež, mladí ľudia, komunikácia, technológie, generácia Z,

IVO: Mladí ľudia v strednej a východnej Európe podporujú EÚ

27.03.2017 14:56

Členstvo v Európskej únii považuje za pozitívum 77 percent opýtaných mladých ľudí.

Maroš Šefčovič

Šefčovič: Treba jasne povedať, že chceme byť v jadre

27.03.2017 11:00

Či bude Slovensko pri viacrýchlostnej Európe v jej "jadre", závisí od toho, ako bude konať, myslí si slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.

migranti

V EÚ vlani o azyl požiadalo viac ako 1,2 milióna ľudí

16.03.2017 12:44

V Európskej únii vlani o azyl požiadalo 1 204 300 osôb, uviedol vo štvrtok európsky štatistický úrad Eurostat.

Paríž, horiace auto, oheň, protesty, demonštrácia, nepokoje

Proti policajnému násiliu sa v Paríži búri aj ázijská komunita

28.03.2017 10:01

Zhromaždenie sa v pondelok večer skončilo zadržaním troch ľudí.

Bojko Borisov

Bulhari si vo voľbách zvolili proeurópsku cestu

28.03.2017 10:00

"Pri zostavovaní vlády sa budeme vyhýbať chybám z minulosti," sľuboval v pondelok expremiér Bojko Borisov.

parlament, NRSR,

NR SR rokuje o koaličnom návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií

28.03.2017 09:46

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky v utorok ráno v pléne otvorili koaličný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií.

Nicola Sturgeonová, Theresa Mayová

Britská premiérka Mayová sa trápi, ako spojiť kráľovstvo

28.03.2017 09:08

Theresa Mayová sa pár hodín pred spustením procesu brexitu snažila upokojiť škótsku premiérku Nicolu Sturgeonovú.

Moja Európa