Europoslanci žiadajú potrestanie Turecka

V Európskom parlamente znelo silné volanie po zmrazení či priamo ukončení rozhovorov o pristúpení Turecka do Európskej únie kvôli rastúcemu autoritárstvu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana aj čerstvej diplomatickej roztržke s Holandskom.

Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu vyhlásil, že Holandsko za svoje konanie "zaplatí" a dostane príučku.
Autor:

„Nikdy nesúhlasím s takým prirovnaním, je to absolútne neprijateľné,“ vyhlásil na úvod debaty v pléne predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, pobúrený Erdoganovými výrokmi na adresu Nemecka a Holandska. Ich postup pri zakazovaní mítingov tureckých ministrov s tureckou menšinou prirovnal turecký prezident k nacizmu a k fašizmu. Juncker varoval, že týmto spôsobom Erdogan vzďaľuje svoju krajinu od Európy.

Ankara hrozí Holandsku odvetou za to, že cez víkend tureckú ministerku pre záležitosti rodiny eskortovali ako nežiaducu osobu do Nemecka. Ešte predtým holandská vláda zakázala pristáť v Rotterdame šéfovi tureckej diplomacie. „Určite za to zaplatia a tiež dostanú lekciu z diplomacie. Naučíme je medzinárodnej diplomacii,“ pohrozil hneď počas víkendu Holanďanom turecký prezident. Podobne ako to nedávno urobil na adresu Nemecka, prirovnal postup holandských úradov k „nacizmu a fašizmu“.

„Ak niekto vidí fašizmus v Rotterdame, tak je úplne odtrhnutý od reality,“ poznamenal dnes v europarlamente šéf úniových summitov Donald Tusk, ktorý sa za Holanďanov už skôr postavil. „Musíme okamžite zmraziť prístupové rokovania, aby sa Erdogan vrátil k rozumu,“ apeloval v mene európskych liberálov belgický expremiér Guy Verhofstadt. Pozastavil sa pritom nad tým, že „Erdogan žiada slobodu prejavu v cudzine pre svojich ministrov, zatiaľ čo doma v Turecku zatvára novinárov do väzenia“.

„Je načase povedať Turecku, že nemožno pokračovať v rokovaní. Musíme prísť s novou partnerskou zmluvou pre Turecko,“ uviedol Verhofstadtov kolega, český poslanec Pavel Telička, ktorý podľa svojich slov v roku 2004 ako jeden z mála eurokomisárov začatie prístupových rozhovorov s Tureckom presadzoval.

Čítajte viac

Podobne aj nemecká poslankyňa Angelika Nieblerová z najsilnejšieho klubu európskych ľudovcov žiadala v reakcii na Erdoganove urážky Nemcov a Holanďanov zmrazenie prístupové rokovania s Tureckom. „Práve vyplácame Erdoganovi 10,5 miliardy eur. Keby ste mali štipku hrdosti, zmrazili by ste tieto platby,“ vyhlásil taliansky poslanec Matteo Salvini, vodca protiimigračnej Ligy severu.

Naopak Belgičan Philippe Lamberts z klubu zelených sa postavil za Ankaru, ktorá únii pomohla zvládať migračnú krízu: „Je azda nekorektné hovoriť, že Turecko je dvadsaťpäťkrát chudobnejšie ako Európa, ale má dvakrát viac utečencov, a že (maďarský premiér Viktor) Orbán väzní žiadateľov o azyl? “

Súvisiace články:

mládež, mladí ľudia, komunikácia, technológie, generácia Z,

IVO: Mladí ľudia v strednej a východnej Európe podporujú EÚ

27.03.2017 14:56

Členstvo v Európskej únii považuje za pozitívum 77 percent opýtaných mladých ľudí.

Maroš Šefčovič

Šefčovič: Treba jasne povedať, že chceme byť v jadre

27.03.2017 11:00

Či bude Slovensko pri viacrýchlostnej Európe v jej "jadre", závisí od toho, ako bude konať, myslí si slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.

Theresa Mayová

Mayová požiada o odchod z EÚ 29. marca

20.03.2017 12:50, aktualizované: 13:44

Britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že Británia oficiálne požiada o odchod z Európskej únie v stredu 29. marca.

Paríž, horiace auto, oheň, protesty, demonštrácia, nepokoje

Proti policajnému násiliu sa v Paríži búri aj ázijská komunita

28.03.2017 10:01

Zhromaždenie sa v pondelok večer skončilo zadržaním troch ľudí.

Bojko Borisov

Bulhari si vo voľbách zvolili proeurópsku cestu

28.03.2017 10:00

"Pri zostavovaní vlády sa budeme vyhýbať chybám z minulosti," sľuboval v pondelok expremiér Bojko Borisov.

parlament, NRSR,

NR SR rokuje o koaličnom návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií

28.03.2017 09:46

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky v utorok ráno v pléne otvorili koaličný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií.

Nicola Sturgeonová, Theresa Mayová

Britská premiérka Mayová sa trápi, ako spojiť kráľovstvo

28.03.2017 09:08

Theresa Mayová sa pár hodín pred spustením procesu brexitu snažila upokojiť škótsku premiérku Nicolu Sturgeonovú.

Moja Európa