Hollande podporuje opätovné zvolenie Tuska

Francúzsky prezident François Hollande v pondelok potvrdil svoju podporu pre súčasného predsedu Európskej rady Donalda Tuska, na ktorého miesto v čele summitov Európskej únie navrhuje poľská vláda iného kandidáta, europoslanca Jacka Saryusz-Wolského.

François Hollande
Francúzsky prezident François Hollande podporuje Donalda Tuska pri znovuzvolení za predsedu Európskej rady.
Autor:

„Pred dva a pol rokom som podporil Tuskovu kandidatúru. Nie je dôvod, aby som túto podporu teraz stiahol, a to dokonca aj napriek tomu, že z hľadiska politickej rovnováhy by mal prísť rad na socialistu. Snažím sa ale mať víziu viac európsku než stranícku alebo medzinárodnú,“ povedal Hollande novinárom z významných európskych denníkov pred pondelkovým „minisummitom“ vo Versailles.

Tam budú lídri Francúzska, Nemecka, Talianska a Španielska rokovať o budúcnosti EÚ. A tiež o nadchádzajúcom úniovom summite, na ktorom sa má rozhodnúť aj o tom, či Tusk zotrvá vo funkcii.

Hollande poznamenal, že jedna krajina nemôže „právne“ zabrániť jednému zo svojich občanov postaviť do čela inštitúcie EÚ, pretože v tomto prípade sa bude rozhodovať „kvalifikovanou väčšinou“, a tak „možno vybrať kandidáta, ktorého odmietla jeho vlastná krajina“.

„Pokiaľ ide o mňa, nebudem sa podieľať na vytesnení Tuska,“ povedal Hollande. Pred niekoľkými týždňami francúzske médiá špekulovali, že by Hollande po odchode z Elyzejského paláca mohol zaujať Tuskovo miesto.

Na otázku ohľadom vlastnej európskej perspektívy teraz Hollande odpovedal trochu nejasne – pripomienkou, že až do mája zostáva francúzskym prezidentom.

Rozhodnutie poľskej vlády nepodporiť zotrvanie krajana v kľúčovej pozícii námestník poľského ministra zahraničia Konrad Szymański vysvetľoval v televízii TVN 24 tým, že „Tusk porušil zásadu politickej neutrality“, keď sa vlani v decembri „ostentatívne“ pridal na stranu odporcov súčasnej konzervatívnej poľskej vlády. Zdržal sa vyjadrenia, či Saryusz-Wolského podporuje ešte nejaká iná vláda okrem poľskej.

„Je to vlastný gól, strelený poľským hráčom do poľskej bránky,“ okomentoval vládne rozhodnutie bývalý námestník ministra obrany, europoslanec Janusz Zemke a varoval, že súboj medzi dvoma Poliakmi môže skončiť víťazstvom tretieho, zatiaľ ešte neznámeho uchádzača.

Súvisiace články:

mládež, mladí ľudia, komunikácia, technológie, generácia Z,

IVO: Mladí ľudia v strednej a východnej Európe podporujú EÚ

27.03.2017 14:56

Členstvo v Európskej únii považuje za pozitívum 77 percent opýtaných mladých ľudí.

Maroš Šefčovič

Šefčovič: Treba jasne povedať, že chceme byť v jadre

27.03.2017 11:00

Či bude Slovensko pri viacrýchlostnej Európe v jej "jadre", závisí od toho, ako bude konať, myslí si slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.

Theresa Mayová

Mayová požiada o odchod z EÚ 29. marca

20.03.2017 12:50, aktualizované: 13:44

Britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že Británia oficiálne požiada o odchod z Európskej únie v stredu 29. marca.

parlament, NRSR,

NR SR rokuje o koaličnom návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií

28.03.2017 09:46

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky v utorok ráno v pléne otvorili koaličný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií.

Nicola Sturgeonová, Theresa Mayová

Britská premiérka Mayová sa trápi, ako spojiť kráľovstvo

28.03.2017 09:08

Theresa Mayová sa pár hodín pred spustením procesu brexitu snažila upokojiť škótsku premiérku Nicolu Sturgeonovú.

pound, libra, Veľká Británia

Zbavte sa jednolibrových mincí, začína platiť nová 12-hranná

28.03.2017 09:00

V Británii v utorok vstupuje do obehu nová minca v hodnote jednej libry, ktorá má namiesto okrúhleho tvaru 12 hrán.

Ahmed Kathrada

Zomrel bojovník proti apartheidu Ahmed Kathrada

28.03.2017 08:38

Vo veku 87 rokov zomrel v utorok ráno významný juhoafrický bojovník proti apartheidu Ahmed Kathrada.

Moja Európa