Britániu po víťazstve brexitu čaká politické zemetrasenie

Veľká Británia sa vo štvrtok rozhodla odísť z Európskej únie. Výsledok referenda, ktorý miestni komentátori označujú ako zemetrasenie, bude mať ďalekosiahle dôsledky pre Britániu i pre Európsku úniu.

24.06.2016 07:30
debata (23)
V referende zvíťazili zástancovia brexitu, teda... Foto: SITA, Liam McBurney
Británia, brexit, V referende zvíťazili zástancovia brexitu, teda odchodu Británie z EÚ.

Po ohlásení oficiálnych výsledok je jasné, že stúpenci členstva v EÚ prehrali. Británia sa tak stane prvou krajinou, ktorá z Európskej únie odíde. Na rozhodnutie ihneď zareagovali menové trhy a poslali libru na najnižšiu úroveň za posledných viac ako 30 rokov. (Viac v článku: Brexit posiela libru strmhlav dolu)

Prvé odhady po uzavretí volebných miestností ukazovali vo štvrtok večer na víťazstvo Remain (Zostať). Počas noci však s ďalšími výsledkami bolo jasné, že takzvaný brexit má navrch vo väčšine Anglicka a tiež vo Walese a smeruje k relatívne jasnému víťazstvu.

Viac o odchode Británie z EÚ v článku: Briti sa rozhodli pre brexit

Ako prvý slávil „deň nezávislosti“ šéf Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage. Politickí komentátori pripomínajú, že sa sedemkrát neúspešne snažil o zvolenie do britského parlamentu, ale teraz je zodpovedný za zmenu kurzu britskej histórie.

Premiér David Cameron vlani pred voľbami sľúbil referendum kvôli tlaku euroskeptického krídla svojej strany, ktoré zase bolo pod tlakom práve UKIP. Pôvodne vnútropolitický a vnútrostranícky politický boj Davida Camerona tak odhalil veľkú polarizáciu Británie a ukázal na obavy spoločnosti z imigrácie a z ekonomických problémov.

Britskí komentátori: Je to revolúcia, pripravte sa na zmätok

Politickí komentátori nešetria silnými slovami. Komentátor BBC Nick Robinson uviedol, že výsledok je najbližšie tomu, čo by sa dalo označiť ako revolúcia. Pripravte sa na politický a finančný zmätok, aký ste ešte nezažili, tvrdí ekonomický komentátor televízie ITV Robert Peston, podľa ktorého možno očakávať reakciu britskej centrálnej banky.

The Guardian píše, že finančné stredisko City je v šoku po tom, čo investori ešte len spracovávajú správu, že Británia odchádza z EÚ. Podobné pocity zrejme prevládajú aj v kuloároch vládnej štvrti Westminsteru. To sa nemalo stať, povedal televízii Sky News nemenovaný vládny zdroj.

Odporcovia aj stúpenci brexitu sa zhodujú, že ide o bezprecedentné rozhodnutie historických rozmerov. Kým euroskeptici oslavujú, druhá strana sa obáva dôsledkov. Je to hrozný deň pre Britániu, môže to byť katastrofa pre nás i pre svet, povedal čelný labouristický poslanec Keith Vaz. Podľa neho sa voliči rozhodovali predovšetkým emotívne bez ohľadu na názor väčšiny ekonómov a ďalších expertov, ktorí varovali pred dôsledkami brexitu.

Z hľadiska Británie sa čaká na niekoľko vecí. Na vyhlásenie premiéra Camerona, ktoré by mohlo napovedať aj o jeho politickej budúcnosti. Prevažujú názory, že on aj minister financií George Osborne budú musieť odísť, aj keď zrejme nie hneď.

Škótsko: Brexit spustí ústavnú krízu

Otázniky sa tiež objavujú okolo budúcnosti Škótska a Severného Írska. Šéf poslancov Škótskej národnej strany Angus Robertson už povedal, že víťazstvo brexitu spustí ústavnú krízu, pretože Škótsko hlasovalo pre zotrvanie v únii.

Už skôr škótski predstavitelia pripomínali, že takáto situácia povedie k ďalšiemu referendu o škótskej nezávislosti. Niektorí predstavitelia republikánskej strany Sinn Féin už tiež požadovali hlasovanie o tom, či Ulster zostane v Británii.

Rovnako ako pri minuloročných parlamentných voľbách sklamali agentúry pre výskum verejnej mienky. Väčšina z nich ukázala v posledných dňoch príklon k víťazstvu Remain a neodhadla celkom presvedčivé víťazstvo brexitu.

V minulosti opustili európsky blok Alžírsko a Grónsko, ich prípad sa však nedáva porovnávať s Britániou. Alžírsko odišlo z predchodcu EÚ, Európskych spoločenstiev (ES) v roku 1962, keď získalo nezávislosť od Francúzska. Grónsko vystúpilo z ES v roku 1985 po referende. Tiež Grónsko bolo členom ES ako súčasť Dánska, ale v roku 1979 získalo vnútornú samosprávu.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #Veľká Británia #Brexit